Kraj

Sądny tydzień

Polscy sędziowie w pułapce

PiS poszerzył liczbę sędziów SN z dzisiejszych 93 do 120, co dało 27 nowych stanowisk. PiS poszerzył liczbę sędziów SN z dzisiejszych 93 do 120, co dało 27 nowych stanowisk. Igor Morski / Polityka
Czy Europa obroni polskie sądy? A może trzeba się pogodzić z tym, że muszą obronić się same? Przed polskim wymiarem sprawiedliwości decydujący o jego przyszłości tydzień.
Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP, współorganizatorów akcji obywatelskiej „Europo, nie odpuszczaj!”.Andrzej Hulimka/Forum Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP, współorganizatorów akcji obywatelskiej „Europo, nie odpuszczaj!”.

Za nami przesłuchanie rządu przed Radą Europejską, czyli kolejny krok w procedurze ochrony praworządności. W czwartek rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości wyda opinię w sprawie pytania irlandzkiego sądu zmierzającego do ustalenia, czy polski wymiar sprawiedliwości po „dobrej zmianie” spełnia unijne standardy niezależności i niezawisłości. W czwartek odbędzie się też ostatnie przed tzw. wycinką sędziów Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Sama „wycinka” (określenie nawiązuje do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, której wstrzymanie nakazał Trybunał Sprawiedliwości UE) we wtorek, 3 lipca.

Polityka 26.2018 (3166) z dnia 26.06.2018; Temat z okładki; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Sądny tydzień"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Niemiłosierni Polacy

Dlaczego Polakom tak trudno przychodzi współczuć i pomagać słabszym, zwłaszcza bezdomnym i uchodźcom wojennym.

Ryszarda Socha
27.08.2019