Kraj

PiS wygrywa sejmiki, opozycja Warszawę. Wybory samorządowe 2018

Rafał Trzaskowski wygrywa w I turze wybory na prezydenta Warszawy. Uzyskał 54,01 proc. głosów. Rafał Trzaskowski wygrywa w I turze wybory na prezydenta Warszawy. Uzyskał 54,01 proc. głosów. Agencja Gazeta
PiS zdobyło 32,3, a Koalicja Obywatelska 24,7 proc. w wyborach do sejmików wojewódzkich. W Warszawie w I turze z wynikiem 54,01 proc. wygrał Rafał Trzaskowski.
Według sondażu Ipsos frekwencja w wyborach samorządowych 2018 wyniosła 51,3 proc.Anna S. Kowalska/Polityka Według sondażu Ipsos frekwencja w wyborach samorządowych 2018 wyniosła 51,3 proc.

22:00

Według sondażu Ipsos w 9 województwach wybory do sejmików wygrało PiS. Koalicja Obywatelska zwyciężyła w 7 województwach.

Według Państwowej Komisji Wyborczej można mówić o prawdopodobnie najwyższej frekwencji w historii wyborów samorządowych – 51,3 proc.

21:45

– Dzisiaj jest dzień radości, od jutra zaczynamy ciężką robotę mówił po ogłoszeniu wyników exit poll prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który z ramienia Koalicji Obywatelskiej ubiega się o reelekcję. – Nie możemy tego zaufania, którym obdarzyli nas poznaniacy i poznanianki, zawieść. Prezydent podziękował koleżankom i kolegom z rady miasta: – Zmieniali Poznań na miasto otwarte, na miasto tolerancyjne, na miasto w którym każdy może czuć się dobrze.

Czytaj także: Euforia w sztabie Koalicji Obywatelskiej w Warszawie

Jestem odbierany tak jak zapowiadałem: jestem osobą, która chce ze wszystkimi pracować, obojętnie, jakie kto ma barwy. Jeżeli ktoś, kto głosował na innych kandydatów, będzie chciał mnie wesprzeć w drugiej turze, bardzo będę wdzięczny i bardzo dziękuję – mówił po ogłoszeniu wyników exit poll prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Dodał, że jego wynik 43,7 proc. jest „nieco mickiewiczowski”. – Zjednoczmy się w drugiej turze i my wygramy ten Kraków! – apelowała w swoim sztabie jego rywalka w drugiej turze Małgorzata Wassermann. – Kraków w końcu może być wolny od smogu, od korków, od deweloperów, którzy w dziki sposób go zabudowują – przekonywała wyborców.

Hanna Zdanowska swoje imponujące zwycięstwo skomentowała na Twitterze: Wasze zaufanie to dla mnie zaszczyt. Tak wysokie poparcie to wielkie zobowiązanie. Obroniliśmy nasze miasto. Kocham Was, kocham Łódź, nie zawiodę!

Czytaj więcej: Zdanowska wygrywa Łódź z najlepszym wynikiem w Polsce

Jacek Sutryk będzie miał we Wrocławiu naprawdę silną i merytoryczną opozycję – zadeklarowała Mirosława Stachowiak-Różecka. – I na Wrocław przyjdzie czas. Nie ma takiej możliwości, żeby wreszcie Wrocław nie został zdobyty – zapowiedziała kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Wrocławia. – Wrocław to miasto, które należy i będzie należało do wrocławian – przekonywał z kolei kandydat Koalicji Obywatelskiej. Jacek Sutryk, który zdobył fotel prezydenta Wrocławia, deklarował w trakcie wieczoru wyborczego: – Ta kadencja ma być kadencją uwspólniania i dbania o wszystkich mieszkańców.

Jestem bardzo radosny, jest to cudowny dzień w życiu samorządowca. To były chyba najtrudniejsze wybory samorządowe w moim życiu – komentował wynik pierwszej tury ubiegający się o reelekcję prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – To niebywały sukces gdańskiej demokracji, że tak wielu z nas udało się do obwodowych komisji wyborczych i nieważne, na kogo oddaliście głos (…) ale, że wzięliście udział w demokracji – mówił Adamowicz, dziękując gdańszczanom za wysoką frekwencję. – Różnica między mną a aktualnym prezydentem to jest jakieś około trzy procent, to jest tak naprawdę różnica na granicy błędu statystycznego. Ale wiecie, jak to zrobiliśmy? Tym, co właśnie mówił premier Mateusz Morawiecki: ciężka praca, pokora i służba. Realizując te wartości, dojdziemy w Gdańsku do zwycięstwa i zmienimy Gdańsk na lepsze – mówił kandydat Zjednoczonej Prawicy Kacper Płażyński, który w drugiej turze zmierzy się z obecnym prezydentem Gdańska. – Wydaje mi się, że to rezultat tego, że chciałem prowadzić całkowicie czystą kampanię stricte na program, na prezentację i na rozmowy z mieszkańcami – mówił z kolei o swojej porażce Jarosław Wałęsa.

– Chciałem podziękować wszystkim warszawiankom i warszawiakom, dzięki nim mogę świętować ten sukces – mówił tuż po ogłoszeniu wyników Rafał Trzaskowski. – To dzięki setkom rozmów udało się zarobić na ten wielki kredyt zaufania, który zobowiązuje do bardzo ciężkiej pracy. Dziękuję liderom i liderkom Koalicji Obywatelskiej. Całej KO – to wy ciężko pracowaliście przez ostatnie miesiące. Jestem dumny z tych list, które udało nam się stworzyć – mamy wspaniałe doświadczenie i energię. Dziękuję za pomoc w pisaniu programu, to wasz sukces. (…) Uchylę rąbka tajemnicy – chcę podziękować jednej osobie. Rok temu to ona zadała mi jedno pytanie: czy będziesz ciężko pracował? Odpowiedziałem, że tak. Ta jedna osoba przez cały czas mówiła, że jest dobrze. To Grzegorz Schetyna. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie 12 lat ciężkiej pracy Platformy Obywatelskiej.

Patryk Jaki:Trzymam kciuki, [Rafał Trzaskowski] zawsze będzie mógł liczyć na moją pomoc. (…) Czasem jest tak, że szklanego sufitu nie da się przebić. Ale dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą.

Czytaj także: I Kaczyński, i Schetyna mają o czym myśleć po wyborach

21:00

Rafał Trzaskowski wygrał w I turze w Warszawie z 54,01 proc. Patryk Jaki zdobył 30,9 proc.

Frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,3 proc. według sondażu Ipsos.

Za sondażem Ipsos w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS zdobyło 32,3 proc., Koalicja Obywatelska 24,7 proc., PSL 16,6 proc., Kukiz ′15 6,3 proc., Bezpartyjni Samorządowcy 6,3 proc., SLD-Lewica Razem 5,7 proc.

Czytaj także: Kaczyński: Mamy dobry wieczór. Cieszmy się

POZNAŃ: w pierwszej turze z wynikiem 56,6 proc. głosów wygrywa Jacek Jaśkowiak. Kandydat PiS Tadeusz Zysk uzyskał 22,2 proc.

GDAŃSK: Paweł Adamowicz (36,7 proc.) i Kacper Płażyński (32,3 proc.) spotkają się w drugiej turze wyborów na prezydenta Gdańska. Do drugiej tury nie przeszedł kandydat Koalicji Obywatelskiej Jarosław Wałęsa z wynikiem 25,3 proc.

KRAKÓW: do drugiej tury przechodzą ubiegający się o reelekcję Jacek Majchrowski (43,7 proc.) i kandydatka Zjednoczonej Prawicy Małgorzata Wassermann (33,6 proc.). Trzeci był Łukasz Gibała (16,8 proc.).

WROCŁAW: Jacek Sutryk wygrywa w pierwszej turze wyborów na prezydenta z poparciem 50,1 proc. (sondaż Ipsos).

ŁÓDŹ: w pierwszej turze z wynikiem 70,1 proc. wygrywa Hanna Zdanowska.

LUBLIN: z wynikiem 59,7 proc. w pierwszej turze wygrywa Krzysztof Żuk.

KATOWICE: z wynikiem 51,1 proc. w pierwszej turze wygrywa Marcin Krupa.

SZCZECIN: w drugiej turze zmierzą się Piotr Krzystek (43,1 proc.) i Sławomir Nitras (25,5 proc.). Kandydat PiS Bartłomiej Sochański odpadł z wynikiem 21 proc.

BIAŁYSTOK: w pierwszej turze zwyciężył Tadeusz Truskolaski (51,6 proc.).

Wyniki podajemy za sondażem Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu.

18:30

Państwowa Komisja Wyborcza aktualizuje dane na temat frekwencji: do godz. 17:00 głos oddało 41,65 proc. osób uprawnionych do głosowania – podał zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak.

Najwyższą frekwencję zanotowano w województwach: mazowieckim (45,31 proc.), świętokrzyskim (43,95 proc.) i podlaskim (42,97 proc.). Najniższa frekwencja miała miejsce w województwie opolskim (37 proc.).

Spośród miast lokale najczęściej odwiedzano w Warszawie (47 proc.), wysoką frekwencją mogą się także poszczycić Gdańsk (43 proc.) i Olsztyn (42 proc.).

Rekord frekwencyjny padł w gminie Aleksandrów (województwo łódzkie), gdzie w głosowaniu wzięło udział 64 proc. uprawnionych.

Do godz. 16. odnotowano w sumie 595 przestępstw i wykroczeń z kodeksu wyborczego i wykroczeń, w tym 45 przypadków niedozwolonej agitacji. Przestępstwa dotyczyły na ogół niszczenia kart do głosowania (uszkadzania ich, wynoszenia z lokali wyborczych itd.). Przebiegu wyborów pilnuje 41 108 funkcjonariuszy policji.

W wyborach samorządowych cztery lata temu frekwencja na godz. 17.30 wynosiła 39,28 proc.

Lokale wyborcze pozostaną otwarte do godz. 21. Po ich zamknięciu powinniśmy poznać sondażowe wyniki exit poll. Nic nie wskazuje na to, że cisza wyborcza zostanie przedłużona – zapewniła PKW.

Kiedy poznamy oficjalne wyniki wyborów samorządowych 2018? Prawdopodobnie jeszcze nie w poniedziałek. Przewodniczący PKW zapowiada, że liczenie głosów może zająć nawet dwa dni.

13:30

Frekwencja. Na poziomie ogólnokrajowym frekwencja wyborów samorządowych 2018 wyniosła 15,62 proc. – podała Państwowa Komisja Wyborcza na drugiej konferencji prasowej. Spośród dużych miast najwięcej osób wzięło udział w głosowaniu w Warszawie (17,01 proc.). Najwyższą frekwencję odnotowano w gminie Nowy Dwór w województwie podlaskim (34,52 proc.). W całym kraju wydano 4,7 mln kart do głosowania.

Dla porównania: w 2014 r. w czasie I tury wyborów samorządowych frekwencja do godz. 12 była nieco niższa (14,59 proc.), a ostatecznie wyniosła 47,40 proc.

Czytaj także: Wszystkie rodzaje ciszy wyborczej

10:00

Z informacji podanych przez PKW wynika, że prawie we wszystkich lokalach wyborczych głosowanie rozpoczęło się zgodnie z planem o godz. 7. Z paroma wyjątkami. W Lublinie doszło do włamania, głosowanie przesunięto więc na godz. 7:30. W gminie Bircza nie było prądu, ale cisza wyborcza nie zostanie przedłużona (incydent trwał 13 min i nie wpłynął na przebieg głosowania). W gminie w delegaturze krakowskiej na kartach do głosowania brakowało nazwiska jednego z kandydatów – dwóch wyborców zdążyło zagłosować.

W ochronę nad prawidłowym przebiegiem wyborów samorządowych jest zaangażowanych nieco ponad 28 tys. funkcjonariuszy policji korzystających z 12 tys. pojazdów służbowych. Jak podaje Komenda Główna Policji, do tej pory odnotowano 385 przypadków czynów o charakterze przestępstw lub wykroczeń uregulowanych w kodeksie wyborczym. Chodzi przede wszystkim o zakłócanie spokoju, łamanie ciszy wyborczej, agitację, uszkodzenia lub usuwanie materiałów wyborczych. Doszło w związku z tym do kilku zatrzymań, ale – jak zaznaczyła PKW – nie zakłóciło to przebiegu akcji wyborczej.

Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego, podkreśliła, że w składach komisji dochodzi do zmian. – Jedna z komisji wyrzuciła pieczęcie do urn, co zauważyła już po jej zamknięciu. To, jak widać, stresująca, odpowiedzialna praca.

Czytaj także: Co zrobić, aby nasz głos był ważny? Wszystko o wyborczym „x”

Państwowa Komisja Wyborcza zaplanowała na dziś trzy konferencje prasowe. Pierwsza – odbyła się o godz. 10 – dotyczyła rozpoczęcia i przebiegu głosowania. Podczas kolejnej – o godz. 13:30 – podano więcej szczegółów i pierwsze dane na temat frekwencji. Ostatnia konferencja odbyła się o 18:30.

Lokale wyborcze były otwarte od godz. 7 do godz. 21. Ponad 30 mln uprawnionych do głosowania Polaków wskazywało dziś 1548 wójtów, 822 burmistrzów, 107 prezydentów miast, 39 256 radnych rad gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama