Kraj

Jasnogórskie zlecenia ojca Rydzyka

O. Tadeusz Rydzyk podczas Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze. O. Tadeusz Rydzyk podczas Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasnej Górze. Łukasz Kolewiński / Agencja Gazeta
Patryk Jaki wstydu się najadł na Jasnej Górze. Zabrał syna na pielgrzymkę, dołączył do innych polityków „dobrej zmiany” ostentacyjnie manifestujących swój katolicyzm i poparcie dla ojca Dyrektora. No i usłyszeli od niego!

Na zakończenie jasnogórskich uroczystości ks. Rydzyk wezwał do walki o „ducha narodu”, bo to, co robi „dobra zmiana”, to za mało. Trudno powiedzieć, czy Rydzyk krytykuje, czy może raczej zachęca. Pewno jedno i drugie. Ważne, że znów wystąpił w roli zleceniodawcy wyznaczającego politykom i wiernym zadania przed nadchodzącymi wyborami.

Wojna kulturowa ojca Rydzyka

Politykom postawił za zadanie wycofanie Polski z konwencji stambulskiej, która ma przeciwdziałać przemocy w rodzinie, w szczególności przeciwko kobietom. Wiernych wezwał do samoorganizacji do walki z obrzydliwościami „ateizmu marksistowskiego”, który „idzie bardzo mocno”, mimo że dziś rządzi katolicka prawica.

W praktyce chodzi Rydzykowi o mobilizację katolików do obrony „panów Tomaszów” z Ikei, którzy grożą gejom biblijnymi karami. Ale nie tylko. Rydzyk, tak jak część księży, biskupów i aktywistów katolickich, toczy swoją wojnę kulturową przeciwko otwartemu społeczeństwu, czyli wolności jednostek do wyboru, jak chcą żyć, nie czyniąc nikomu krzywdy.

W tym celu nie po raz pierwszy wykorzystuje swoje wpływy do manipulacji środowiskami prawicy. Usiłuje rozgrywać jedne, np. prawicę Marka Jurka, przeciwko innym. Chwali i gani, dając do zrozumienia, że może wpłynąć na wynik wyborów, lansując tych czy innych liderów partyjnych i ich ugrupowania.

Czytaj także: PiS uwiarygodnia się, ścigając za obrazę uczuć religijnych

Kaczyński może zignorować ostrzeżenia

Kazanie, którego musieli słuchać liderzy Zjednoczonej Prawicy, ponaglało ich do działania. Ale co to znaczy „walka o duch narodu?”. To się rozumie samo przez się. Ma to być duch katolicki, ofensywny. Gotowy do boju o wartości narodowe i chrześcijańskie z wykluczeniem lub marginalizowaniem innych.

Rydzyk ostrzegł w ten sposób rządzących, że nie jest z nich zadowolony i może przerzucić poparcie na inną prawicę niż ta „zjednoczona”. W decydującym momencie zostanie jednak przy Kaczyńskim, bo tylko z przymierza z nim odnosi największe korzyści. I Kaczyński to wie, więc może spokojnie puścić mimo uszu ostrzeżenia Rydzyka.

Czytaj także: Polityczne LGBT

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną