Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Armia na pokaz: Kraby, Raki i Langusty

Brak sprzętu i kłopot z generałami. Idzie armia na pokaz

PiS rzucało dużo haseł o modernizacji armii, efektów dostarczyło jednak mniej. PiS rzucało dużo haseł o modernizacji armii, efektów dostarczyło jednak mniej. Mateusz Grochocki / EAST NEWS
Mimo podwyżek ludzie nie garną się do wojska masowo – na co PiS liczył, zapowiadając 200-tysięczną armię. Nawet ulubione Wojska Obrony Terytorialnej już nie rosną tak, jak zaplanowano. Ale na defiladę ich wystarczy.

Gdyby ktoś oceniał Wojsko Polskie po defiladzie w Katowicach, mógłby być dumny. W szyku sprzęt dopiero co dostarczony, zupełnie nowy i ten wciąż nowoczesny, choć służący dekadę i dłużej. Artylerię będą reprezentować nowiutkie Kraby i Raki, za którymi przejadą mające już 20 lat Dany i Langusty. Z czołgów pojadą Leopardy dwóch typów, kupione w ostatnich 15 latach i nieco starsze polskie Twarde. Zabraknie tego, co tworzy codzienną rzeczywistość sił lądowych i powietrznych. Decyzja, by nie pokazywać skierowanych do kluczowej misji NATO starych czołgów T-72, muzealnych wozów bojowych BWP czy haubic Goździk, to wybór MON, wynikający z awersji do „posowieckiego” sprzętu.

Czytaj też: MON w natarciu, czyli szybki plan Błaszczaka

Brak sprzętu to nie wszystko

Fakt, że drugi rok z rzędu nie będzie na defiladzie myśliwców MiG-29, to już skutek zapaści lotnictwa bojowego i przedłużającego się uziemienia maszyn, które tylko na papierze wciąż są jego podporą. PiS rzucało dużo haseł o modernizacji, efektów dostarczyło jednak mniej. Trudno jest szybko wymienić wojskowe samoloty, chyba że chodzi o odrzutowce dla VIP-ów, tu determinacji nie zabrakło.

Ale brak sprzętu to kwestia drugorzędna. Prawie cztery lata po objęciu rządów przez PiS z najwyższych stanowisk w wojsku zniknęli niemal wszyscy generałowie, których obecna władza zastała. Ze służby zwalniali się lub byli usuwani 50-latkowie z dekadą służby przed sobą. Na ich miejsce weszli nowi, z przyspieszonego awansu, co podważa zaufanie do noszonych na ramieniu gwiazdek i osłabia dowództwa.

Polityka 33.2019 (3223) z dnia 12.08.2019; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Armia na pokaz: Kraby, Raki i Langusty"
Reklama