Kraj

Przed kim Duda broni emerytur żołnierzy? W Sejmie jest projekt PiS

Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów w Katowicach 15 sierpnia 2019 r. Prezydent Andrzej Duda podczas obchodów w Katowicach 15 sierpnia 2019 r. Forum
W Sejmie od trzech lat leży projekt PiS obniżający emerytury tysiącom byłych żołnierzy lub ich rodzinom – można przeczytać w weekendowej „Gazecie Wyborczej”.

Prezydent Andrzej Duda sam wywołał ten temat 15 sierpnia w Katowicach podczas obchodów Święta Wojska Polskiego. Powiedział tam przy okazji wręczania awansów generalskich i wojskowych odznaczeń, że nigdy nie podpisze ustawy o obniżeniu emerytur wojskowych, i zarzucił opozycji rozsiewanie w kampanii „wstrętnych pomówień”.

Dodał, że odbierał w tej sprawie telefony od wdów żołnierzy zaniepokojonych o swoje renty. „Nie ma w tej chwili żadnych takich planów ani założeń, aby cokolwiek takiego było przewidywane” – mówił w Katowicach.

Czytaj też: Brak sprzętu i kłopot z generałami. Idzie armia na pokaz

To pomysł Antoniego Macierewicza

Zaraz po tych słowach były poseł Andrzej Rozenek pokazał w mediach społecznościowych link do aktualnego projektu „O zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin” (druk sejmowy nr 1105), który zakłada tzw. dezubekizację żołnierzy. Przewiduje ona nie tylko obniżkę emerytur żołnierzy, którzy choćby krótko pracowali w cywilnych bądź wojskowych formacjach zaliczanych przez Instytut Pamięci Narodowej do „organów bezpieczeństwa państwa totalitarnego”. Cięcia mają dotyczyć także rodzin, które mają renty po zmarłych lub poległych wojskowych.

„Duda nie wskazał, czy o te przepisy chodzi. Musiałby wtedy wspomnieć, że był to pomysł Antoniego Macierewicza, zgłoszony w Sejmie zaraz po objęciu władzy przez PiS” – pisał w relacji z katowickich obchodów Marek Świerczyński w serwisie Polityka.pl.

Zdzisław Czarnecki, szef Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, powiedział „Gazecie Wyborczej”: „W tym samym czasie, w którym skierowano do Sejmu projekt o dezubekizacji służb podległych pod MSWiA, rząd wysłał też do Sejmu projekt o zmniejszeniu emerytury w wojsku. Cały czas ten projekt jest zresztą w Sejmie i według naszych informacji będzie wyciągnięty po wyborach”.

Czytaj też: MON w natarciu, czyli szybki plan Błaszczaka

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną