Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Patryk Jaki rozpoczął grę, której prezes PiS nie lubi

Jarosław Kaczyński i Patryk Jaki w Sejmie Jarosław Kaczyński i Patryk Jaki w Sejmie Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
O Patryku Jakim dużo się mówiło na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Jeden z moich rozmówców uznał wręcz, że Jaki chce zostać czwartym koalicjantem – wprowadzić tylu posłów, by zdobyć pozycję zbliżoną do Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina.

Jest rok 2011. Popularny na prawicy europoseł Zbigniew Ziobro angażuje się w kampanię parlamentarną PiS. Z całą mocą, ale i trochę obok tego, co robi Nowogrodzka. Były minister sprawiedliwości jeździ po kraju i wspiera wybranych kandydatów, zwykle z odległych miejsc na listach. Nie uprzedza o swych posunięciach, nie współpracuje ze sztabem, gra we własną grę. Tuż po wyborach Ziobro (zresztą wraz z innymi europosłami: Jackiem Kurskim i Tadeuszem Cymańskim) zostaje usunięty z PiS, a ok. 20 posłów, którzy zawdzięczają mu byt w Sejmie, staje po jego stronie w wojnie z Jarosławem Kaczyńskim. Tak powstaje partia Solidarna Polska.

Hiperaktywność Patryka Jakiego

Jesienią 2019 r. trudno nie mieć déjà vu. Popularny na prawicy europoseł Patryk Jaki – prawie 260 tys. głosów w eurowyborach – angażuje się w kampanię PiS. Z całą mocą, ale zarazem nieco obok tego, co robi Nowogrodzka. Były wiceminister sprawiedliwości jeździ po kraju i wspiera wybranych kandydatów, zwykle z odległych miejsc na listach. Nie uprzedza o swoich posunięciach, nie współpracuje ze sztabem, gra we własną grę... „Niech frunie, mitologia znała takie przypadki. Gwiazd jednego sezonu było wiele” – napisał mi jeden ze sztabowców PiS, gdy spytałem o hiperaktywność europosła.

Hiperaktywność, bo od końca sierpnia do połowy września Jaki zaplanował ponad 20 spotkań z wyborcami. Na jego trasie są m.in. Szczecin, Częstochowa, Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Ciechanów, Chełmża, Ełk, Węgorzewo, Koniecpol i Brwinów. „Mógłbym tak, jak dawniej wielu europosłów, machnąć na wszystko ręką, dystansować się od krajowej polityki, jednak za bardzo zależy mi na Polsce” – napisał na Facebooku.

Reklama