Kraj

Nowa nienormalność

Od populizmu do autorytaryzmu

„Retoryka pisowców przestała się istotnie różnić od retoryki narodowców. Tak jest w wielu krajach”. „Retoryka pisowców przestała się istotnie różnić od retoryki narodowców. Tak jest w wielu krajach”. Getty Images
Prof. Bart Bonikowski, socjolog z Uniwersytetu Harvarda, o tym, jak konserwatywny, radykalny populizm otwiera drzwi dla autorytaryzmu.
Kaczyński pożycza pomysły od Orbána, Erdoğana, Putina, nawet jeżeli pod różnymi względami się z nimi nie zgadza.Mateusz Włodarczyk/Forum Kaczyński pożycza pomysły od Orbána, Erdoğana, Putina, nawet jeżeli pod różnymi względami się z nimi nie zgadza.

JACEK ŻAKOWSKI: – Pozabijamy się?
BART BONIKOWSKI: – Mam nadzieję, że mimo wszystko nie.

Mimo co?
Mimo że rosną emocje polityczne podgrzewające prawicowy radykalizm. Nie tylko w USA i Europie, ale też w Brazylii, Indiach, na Filipinach. W wielu krajach do głównego nurtu polityki weszli politycy mający silny rys nacjonalistyczny, populistyczny i autorytarny.

Po liberalnym półwieczu wyborcy przesunęli się na prawo, stali się mniej tolerancyjni i bardziej agresywni?

Polityka 26.2020 (3267) z dnia 23.06.2020; Rozmowa Polityki; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowa nienormalność"

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020