Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Kraj

Nie będę matką polską

Polki nie chcą rodzić

Polska jest tymczasem w tzw. depresji urodzeniowej: mamy ujemny przyrost naturalny, czyli więcej osób umiera, niż się rodzi. Polska jest tymczasem w tzw. depresji urodzeniowej: mamy ujemny przyrost naturalny, czyli więcej osób umiera, niż się rodzi. Jerzy Dudek / Forum
W Polsce urodziło się najmniej dzieci od 20 lat. Ustawa, którą właśnie zafundował nam rząd, zniechęci do rodzenia dziesiątki tysięcy kolejnych kobiet.
W Polsce współczynnik dzietności wynosi ok. 1,42 – na setkę kobiet „w wieku reprodukcyjnym” przypada 142 dzieci. Wskaźnik ten powinien wzrosnąć do 2,10–2,15, żebyśmy nie byli jednym z najszybciej starzejących się w Europie społeczeństw.Adela Podgórska W Polsce współczynnik dzietności wynosi ok. 1,42 – na setkę kobiet „w wieku reprodukcyjnym” przypada 142 dzieci. Wskaźnik ten powinien wzrosnąć do 2,10–2,15, żebyśmy nie byli jednym z najszybciej starzejących się w Europie społeczeństw.

Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii rodzą wyraźnie więcej niż Polki mieszkające w kraju. Najwięcej spośród wszystkich imigrantek, mimo względnej niepewności bytu na obczyźnie. To zresztą szerszy trend. W 2019 r. za granicą urodziło się dwukrotnie więcej polskich dzieci niż w 2009 r., w szczytowej fazie emigracji, i zjawisko jeszcze się rozpędza. Od początku naszej obecności w Unii za granicą urodziło się ponad pół miliona dzieci, a należałoby doliczyć również te, które nie zostały w kraju zarejestrowane, być może drugie tyle.

Polityka 6.2021 (3298) z dnia 02.02.2021; Temat z okładki; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie będę matką polską"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >