Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Hotele, kina, teatry otwarte od połowy lutego. Co z resztą branż?

Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki Krystian Maj / Kancelaria Prezesa RM
Musimy być gotowi na bardziej pesymistyczny lub bardziej optymistyczny wariant – mówił premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając rządowe plany rozluźnienia restrykcji.

W piątek 12 lutego otworzą się hotele i miejsca noclegowe, kina i teatry – wszystkie te miejsca mogą być zapełnione w 50 proc., będzie w nich też obowiązywał ścisły reżim sanitarny (maseczki, dezynfekcja). Rząd dopuści poza tym aktywność sportową na terenach otwartych, czynne będą więc ponownie m.in. stoki narciarskie i baseny. Zamknięte pozostaną restauracje, knajpy, siłownie i kluby fitness. Nieczynne będą także restauracje hotelowe (jedzenie będzie serwowane na życzenie do pokojów).

Decyzje dotyczące udogodnień dla gospodarki ogłosili dziś premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Adam Niedzielski i wicepremierzy Jarosław Gowin i Piotr Gliński po posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. Po konferencji spotkają się z przedstawicielami branży hotelarskiej.

Czytaj też: Spadek PKB w 2020, czyli tragedii nie ma?

Restrykcje będą zdejmowane „warunkowo”

Premier Morawiecki zastrzegł, że obostrzenia będą zdejmowane warunkowo, zależnie od sytuacji: liczby zakażeń, zgonów, zajętych łóżek z dostępem do respiratorów, tempa szczepień. Podkreślił, że personel medyczny został zaszczepiony prawie w 100 proc., a tempo akcji zależy „wyłącznie od dostaw” od producentów poszczególnych preparatów. Do tej pory w Polsce szczepi się produktami Pfizera/BioNTechu i Moderny, a od 6 lutego zaczną docierać dawki od AstraZeneki.

Powrót do całkowitej normalności byłby zdecydowanie przedwczesny. Stopniowość jest podstawą naszego postępowania – mówił szef rządu. – Sprawdzamy dane pandemiczne – 18 stycznia dzieci z klas I–III poszły do szkoły, patrzymy więc z czasem, jaki jest poziom zakażeń. Potem otworzyliśmy galerie handlowe itd. Po dwóch tygodniach mamy punkt sprawdzenia, jak zachowuje się wirus.

Jak dodał, „covid-19 jest nieprzewidywalny”: – Już musimy być gotowi na bardziej pesymistyczny lub bardziej optymistyczny wariant. Jak z kolei podkreślał minister Adam Niedzielski, zawsze możliwy jest krok wstecz.

Przypomnijmy, że od 1 lutego znów czynne są galerie handlowe i galerie sztuki. Inne kwestie, np. oświata, wciąż są dyskutowane i monitorowane. W kolejnym tygodniu ruszają szczepienia nauczycieli, będą też wśród nich prowadzone badania przesiewowe na obecność koronawirusa, od efektów zaś zależy, czy i kiedy uczniowie klas wyższych wrócą do stacjonarnej nauki. Jak dodał minister Niedzielski, zarekomenduje otwarcie w marcu uczelni medycznych (ze względu na poziom wyszczepienia).

Czytaj też: Gastronomia nie gotuje

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną