Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Przerwane milczenie

Sondaż „Polityki”: Młode Polki o aborcji i macierzyństwie

Młode kobiety z małych miejscowości, bardziej niż mieszkanki wielkich aglomeracji, zdane są na siermiężną rzeczywistość, którą funduje im państwo. Na prowincji trudniej o miejsce w żłobku czy przedszkolu, o refundowanym dostępie do ginekologa nie wspominając. Młode kobiety z małych miejscowości, bardziej niż mieszkanki wielkich aglomeracji, zdane są na siermiężną rzeczywistość, którą funduje im państwo. Na prowincji trudniej o miejsce w żłobku czy przedszkolu, o refundowanym dostępie do ginekologa nie wspominając. Getty Images/Studio Polityki
O aborcji i dzietności zwykło się u nas dyskutować ponad głowami kobiet. W najnowszym sondażu POLITYKI pytamy o zdanie te, na których życie zmiany prawne mogą mieć wpływ najbardziej realny – młode Polki w wieku reprodukcyjnym.

Liberalny zwrot stał się faktem. 44 proc. Polek uważa, że aborcja do 12. tygodnia ciąży powinna być dopuszczalna, jeśli taka jest decyzja kobiety. 38 proc. opowiada się za powrotem do stanu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli do tzw. kompromisu. Jedynie 7 proc. optuje za całkowitym zakazem usuwania ciąży. A zgadza się z ostatnim wyrokiem TK 2 proc.! Te dane dotyczą wszystkich Polek w przedziale wiekowym 18–40 lat.

Wykres 1.Lech Mazurczyk/PolitykaWykres 1.

Ankietowane zostały dodatkowo podzielone na trzy grupy wiekowe: najmłodszą (18–24), średnią (25–30) i najstarszą (31–40).

Polityka 8.2021 (3300) z dnia 16.02.2021; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Przerwane milczenie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >