Kraj

Prokuratura pod dyktaturą

Jak szykanowani są prokuratorzy krytykujący władzę

Prokuraturą rządzi prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, zaufany Zbigniewa Ziobry. To on wywyższa i zsyła. Prokuraturą rządzi prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, zaufany Zbigniewa Ziobry. To on wywyższa i zsyła. Ireneusz Szuniewicz
Prokuratorzy krytykujący władzę zostali zesłani setki kilometrów od domu. Innym odbiera się śledztwa. Władza podporządkowuje prokuratorów kosztem rujnowania urzędu.
Delegowanie, chociaż przewidziane w ustawie o prokuraturze, musi być merytorycznie uzasadnione i służyć dobru prokuratury.Mirosław Gryń/Polityka Delegowanie, chociaż przewidziane w ustawie o prokuraturze, musi być merytorycznie uzasadnione i służyć dobru prokuratury.

Prokuratura została przekuta w narzędzie sprawowania władzy. Podporządkowano ją rządowi. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro stał się bezpośrednim przełożonym każdego prokuratora – może więc kazać zrobić ze śledztwem, co tylko uzna za stosowne: wszcząć, umorzyć, wnioskować o areszt; nakazać przesłuchanie, zatrzymanie, dopuścić adwokata do akt lub nie; postawić w stan oskarżenia lub ciągnąc sprawę latami. Wymieniono 90 proc. kadry. Służalczość premiuje się awansami i nagrodami, niezależność karze zesłaniami.

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Prokuratura pod dyktaturą"

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021