Kraj

Prokuratura pod dyktaturą

Jak szykanowani są prokuratorzy krytykujący władzę

Prokuraturą rządzi prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, zaufany Zbigniewa Ziobry. To on wywyższa i zsyła. Prokuraturą rządzi prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, zaufany Zbigniewa Ziobry. To on wywyższa i zsyła. Ireneusz Szuniewicz
Prokuratorzy krytykujący władzę zostali zesłani setki kilometrów od domu. Innym odbiera się śledztwa. Władza podporządkowuje prokuratorów kosztem rujnowania urzędu.
Delegowanie, chociaż przewidziane w ustawie o prokuraturze, musi być merytorycznie uzasadnione i służyć dobru prokuratury.Mirosław Gryń/Polityka Delegowanie, chociaż przewidziane w ustawie o prokuraturze, musi być merytorycznie uzasadnione i służyć dobru prokuratury.

Prokuratura została przekuta w narzędzie sprawowania władzy. Podporządkowano ją rządowi. Prokurator generalny Zbigniew Ziobro stał się bezpośrednim przełożonym każdego prokuratora – może więc kazać zrobić ze śledztwem, co tylko uzna za stosowne: wszcząć, umorzyć, wnioskować o areszt; nakazać przesłuchanie, zatrzymanie, dopuścić adwokata do akt lub nie; postawić w stan oskarżenia lub ciągnąc sprawę latami. Wymieniono 90 proc. kadry. Służalczość premiuje się awansami i nagrodami, niezależność karze zesłaniami.

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Prokuratura pod dyktaturą"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021