Kraj

Przystawki wstają od stołu

Coraz mniej Zjednoczona Prawica

Coraz wyraźniej widać, że Zjednoczona Prawica w obecnej postaci to już pieśń przeszłości. Coraz wyraźniej widać, że Zjednoczona Prawica w obecnej postaci to już pieśń przeszłości. Marcin Bondarowicz
Rzadko kiedy w polityce tak niewielu nie zawdzięcza tak wiele tak niewielu. Ta przeróbka znanego cytatu nie najgorzej oddaje sytuację garści posłów Solidarnej Polski i Porozumienia, którzy w 2019 r. zdobyli niemałą władzę dzięki stosunkowo nielicznym wyborcom.
Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin chcą zbudować odrębną tożsamość polityczną i stworzyć partie zdolne jeśli nie do samodzielnego życia, to przynajmniej do zawarcia sojuszu z innymi niż PiS siłami.Mateusz Włodarczyk/Forum Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin chcą zbudować odrębną tożsamość polityczną i stworzyć partie zdolne jeśli nie do samodzielnego życia, to przynajmniej do zawarcia sojuszu z innymi niż PiS siłami.

POLITYKA policzyła głosy oddane na kandydatów partii Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina w wyborach do Sejmu w 2019 r. Więcej dostali ziobryści – ponad 420 tys. (wliczając Norberta Kaczmarczyka, który dołączył do Solidarnej Polski tuż po kampanii). Najwięcej zgarnął sam Ziobro, który był liderem świętokrzyskiej listy PiS (116 tys.). Gowinowcy dostali ok. 270 tys. głosów. Najwięcej – 44 tys. – miała Jadwiga Emilewicz w Poznaniu. Gowin w swoim Krakowie dostał tylko 15,8 tys. głosów, ponad dwa razy mniej niż w 2015 r.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Przystawki wstają od stołu"
Reklama

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Kocie i psie lęki

Joanna Iracka o frustracjach i lękach, które trapią psy i koty, oraz o tym, jak można im pomóc.

Malwina Dziedzic
26.05.2020