Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Pisowski multitasking

Pisowski multitasking. Wspólne interesy prezeski PZU i rektora UW

Beata Kozłowska-Chyła Beata Kozłowska-Chyła materiały prasowe
Nasi rozmówcy z PiS mówią, że obojga łączą też przyjazne relacje z partią. Beata Kozłowska-Chyła to była doradczyni Przemysława Gosiewskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Z kolei rektor Alojzy Nowak ma wsparcie sympatyków PiS pracujących na uczelni.
Alojzy NowakRafał Oleksiewicz/Newspix.pl Alojzy Nowak

Sieć powiązań łączących prezes PZU Beatę Kozłowską-Chyłę i rektora Uniwersytetu Warszawskiego Alojzego Nowaka jest bardzo ścisła i rozbudowana. – To nie jest normalne, że naszą prezes i rektora łączą takie zależności w państwowej spółce, na uczelni, a do tego prywatne wspólne biznesy – mówi nasz informator związany z największym państwowym ubezpieczycielem.

W 2020 r. Nowak i Kozłowska-Chyła zaliczyli imponujące awanse: ona w marcu została prezes PZU, on we wrześniu – rektorem UW, na którym Chyła od lat wykłada w Katedrze Prawa Handlowego. W kwietniu 2020 r. prof. Nowak po 9 latach zrezygnował z zasiadania w radzie nadzorczej PZU i został doradcą ekonomicznym nowej prezes. Co więcej, w sierpniu prof. Nowak został powołany do RN Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, a jego kandydaturę zgłosiło Powszechne Towarzystwo Emerytalne PZU. Rektor pracuje też w radach nadzorczych JSW (od prawie 10 lat) i Banku Millennium. Kozłowska-Chyła też jest osobą zapracowaną: prezesurę PZU łączy z zasiadaniem w RN Anwilu (zależnym od Orlenu), Lotosu i Pekao.

Wspólne interesy i przyjazne relacje z PiS

Jak ustaliła POLITYKA, rektor i prezeska prowadzą też wspólne interesy. W 2018 r. założyli wydawnictwo Polished Publishing Group, w którym mają większościowe udziały; w tym samym roku razem z trzecim wspólnikiem założyli spółkę zajmującą się działalnością prawniczą i doradztwem podatkowym (ta jednak po niespełna dwóch latach zakończyła działalność). I wreszcie, w styczniu 2020 r. powstała Fundacja Akademickiego Związku Sportowego, w której prof. Nowak jest prezesem, a prezes Kozłowska-Chyła jego zastępcą.

Nasi rozmówcy z PiS mówią, że obojga łączą też przyjazne relacje z partią. Kozłowska-Chyła to była doradczyni Przemysława Gosiewskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Pisowski multitasking"
Reklama