Kraj

Lewica z PiS: incydent czy zapowiedź

Konferencja liderów Lewicy po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim na temat poparcia Funduszu Odbudowy Konferencja liderów Lewicy po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim na temat poparcia Funduszu Odbudowy Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Co oznacza na przyszłość wspólne głosowanie Lewicy z PiS w sprawie europejskiego Funduszu Odbudowy? Co się zmieni w polskiej polityce?

Koalicja Obywatelska popełniła błąd, że nie dążyła usilnie i jawnie, ale bez narzucania swojej hegemonii, do zwołania opozycyjnej narady, na której zostałyby sformułowane wspólne postulaty wobec rządu Morawieckiego. Jako silniejsi w Sejmie mogli odpuścić tzw. prestiż, zaprosić partnerów, zgromadzić wszystkie postulaty, wyprodukować wspólne stanowisko. Jeśli rzeczywiście Borys Budka liczył na jakiś „rząd techniczny” z Gowinem w składzie, to była to naiwność, bo Gowin jest potężny jedynie z powodu możliwości, z których nigdy nie skorzysta.

Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021