Kraj

Superciężki zakup Błaszczaka. Nagle potrzebujemy czołgów Abrams?

Amerykańskie czołgi Abrams podczas ćwiczeń „Crystal Arrow” w 2021 r. Amerykańskie czołgi Abrams podczas ćwiczeń „Crystal Arrow” w 2021 r. Ints Kalnins / Forum
MON szykuje się do zakupu amerykańskich czołgów Abrams. Po tygodniach zakulisowych pogłosek sprawa zaczyna wychodzić na światło dzienne, choć nadal nie została formalnie potwierdzona. A temat jest wagi superciężkiej.

Nie chodzi tylko o ponad 70 ton masy każdego czołgu, choć i ona stanowi rosnące wyzwanie nawet dla wojsk lądowych USA i może być trudna do udźwignięcia dla naszych. Ewentualny zakup abramsów bardzo głęboko zmieni siły zbrojne, ich zaplecze przemysłowe i obsługowe, a także przyszłość pancernych planów Polski. Żołnierze mogą dostać niezwykle skuteczne narzędzie walki, ale wymagające kosztownego mechanizmu wsparcia i bardzo komplikujące logistykę. Dość powiedzieć, że byłby to szósty typ czołgu w służbie i pochodzący z trzeciej rodziny (po T-72 i PT-91 oraz Leopardach 2A4, 2A5 i 2PL).

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021