Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

10 przesądów opozycji

Paradoksy i przesądy opozycji

Opozycja najpierw musi z PiS wygrać, wymyśleć strategię. Program na „po PiS” nie będzie miał znaczenia bez programu na „wygranie z PiS”. Opozycja najpierw musi z PiS wygrać, wymyśleć strategię. Program na „po PiS” nie będzie miał znaczenia bez programu na „wygranie z PiS”. Max Skorwider / Polityka
Opozycja i jej elektorat, mimo ogólnej sondażowej przewagi, nadal tkwią w kręgu przekazów PiS, jakie partia Jarosława Kaczyńskiego sączyła przez ostatnie sześć lat. Lista narosłych przez ten czas złudzeń, przesądów i kompleksów jest długa i trudna do zwalczenia.
Nieumiejętność zbudowania przez opozycję koalicji, a przynajmniej wstępnego porozumienia, była dotąd wstydliwym przejawem jej nieudolności.Mateusz Włodarczyk/Forum Nieumiejętność zbudowania przez opozycję koalicji, a przynajmniej wstępnego porozumienia, była dotąd wstydliwym przejawem jej nieudolności.

Obóz rządzący chwieje się i musi łatać swoją „śmieciową” większość aktami jawnej politycznej korupcji. Dopuszcza się też, jak w przypadku lex TVN, działań, które negują reguły cywilizowanej politycznej gry – niedemokratyczna jest zarówno ustawa, jak i sposób jej przeprowadzenia. Wydaje się, że ostatnie zasłony opadły i teraz linia podziału pomiędzy zachodnimi standardami ustrojowymi a wschodnim modelem proponowanym przez Kaczyńskiego powinna być wyjątkowo widoczna. Ale wciąż nie ma pewności, że opozycja wykorzysta tę degrengoladę i wygra z PiS.

Polityka 34.2021 (3326) z dnia 17.08.2021; Polityka; s. 19
Oryginalny tytuł tekstu: "10 przesądów opozycji"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022