Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Gościnne występy

Gościnne występy PiS za granicą. Kto dziś dba o polskie interesy?

Kaczyński sam unika podróży zagranicznych, nie zna języków obcych; na Rosję patrzy z wrogością, na Unię z głęboką nieufnością, wyszukując w niej partnerów spoza mainstreamu. Kaczyński sam unika podróży zagranicznych, nie zna języków obcych; na Rosję patrzy z wrogością, na Unię z głęboką nieufnością, wyszukując w niej partnerów spoza mainstreamu. Mirosław Gryń / Polityka
Wojna to czas wzmożonej polityki międzynarodowej, zakulisowych kontaktów, nieformalnych rozmów. Zmienia się układ sił, na czym można wiele zyskać albo stracić. Czy PiS ma ludzi, którzy potrafią zadbać o polskie interesy?
Kaczyński wciąż nadaje ogólny kierunek i dba o pisowskie imponderabilia. Sam działa tak, jak lubi – bez żadnego trybu.Patryk Sroczyński Kaczyński wciąż nadaje ogólny kierunek i dba o pisowskie imponderabilia. Sam działa tak, jak lubi – bez żadnego trybu.

Polityka zagraniczna przez lata rządów PiS nie była pasją Jarosława Kaczyńskiego. MSZ, po długim okresie, gdy stanowisko szefa dyplomacji piastowali albo czołowi politycy (Bronisław Geremek, Włodzimierz Cimoszewicz, Radosław Sikorski), albo osoby z olbrzymim doświadczeniem dyplomatycznym (Adam Daniel Rotfeld) bądź osobistym autorytetem (Władysław Bartoszewski), został oddany ludziom raczej z drugiego planu (Witold Waszczykowski, Jacek Czaputowicz, ostatnio Zbigniew Rau).

Polityka unijna została z MSZ wydzielona, a odpowiedzialny za nią minister Konrad Szymański nie należy do ulubieńców prezesa.

Polityka 19.2022 (3362) z dnia 03.05.2022; Polityka; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Gościnne występy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >