Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Morawiecki osłabiony. Michał Dworczyk złożył dymisję

Michał Dworczyk Michał Dworczyk Jerzy Dudek / Forum
„Dziś złożyłem rezygnację z funkcji szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów” – poinformował na Twitterze Michał Dworczyk, bliski współpracownik premiera Mateusza Morawieckiego.

O tej dymisji mówiło się od kilku dni. „Michał Dworczyk złoży rezygnację ze stanowiska szefa kancelarii premiera. To kwestia godzin lub dni” – powiedział w czwartek wieczorem szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Tak też się stało: o swoim odejściu z rządu Dworczyk poinformował na Twitterze, dziękując przy okazji prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, kierownictwu partii i współpracownikom.

Konflikt z Sasinem

Dworczyk nie podał powodów, które stały za tą decyzją. Oficjalnie mówiło się o przyczynach osobistych. Nieoficjalnie – że Dworczyk padł ofiarą konfliktu premiera z Jackiem Sasinem i zebranych wokół niego ludzi ze starego PC i okolic. „Nie udaje im się odwołać Morawieckiego, więc zażądali głowy jednego z jego najbliższych współpracowników i doradców” – pisały w „Polityce” Anna Dąbrowska i Malwina Dziedzic.

Dodały, że dymisja nie jest bezpośrednio (a przynajmniej nie oficjalnie) związana z tzw. aferą mailową, czyli wyciekiem korespondencji najważniejszych osób w państwie wykradzionych z jego skrzynki mailowej. Pierwsze maile pojawiły się w sieci 4 czerwca 2021 r., publikowane w formie zrzutów ekranu za pośrednictwem internetowego komunikatora Telegram, na kanale Poufna Rozmowa (później powstała strona o tej samej nazwie). Przegląd maili opublikowaliśmy w czwartek.

Dworczyk pozostanie doradcą

Michał Dworczyk był szefem kancelarii Mateusza Morawieckiego od grudnia 2017 r., a członkiem Rady Ministrów – od czerwca 2019. Wcześniej był sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

O tym, że odejście Dworczyka z rządu jest przesądzone, dziennikarze RMF FM poinformowali we wtorek 27 września. Według naszych informacji były już szef kancelarii premiera pozostanie w kręgu nieformalnych doradców Morawieckiego.

Czytaj też: Premier pilnie poszukiwany

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną