„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kaczyński wciąż nie przeprosił Sikorskiego. Sąd: musi zapłacić

Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński Kancelaria Prezesa RM
Mimo prawomocnego wyroku Jarosław Kaczyński wciąż nie przeprosił Radosława Sikorskiego za zarzut „zdrady dyplomatycznej”. Sąd nieprawomocnie przyznał Sikorskiemu ponad 700 tys. zł od prezesa PiS na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin.

O wyroku poinformował na Twitterze mec. Jacek Dubois. „Na prośbę Radosława Sikorskiego informuję, iż Sąd nieprawomocnie przyznał Radosławowi Sikorskiemu od Jarosława Kaczyńskiego kwotę 708 480 zł na pokrycie kosztów opublikowania przeprosin w serwisie Onet”.

„Wiadomość o charakterze neutralnym”

Chodzi o przestępstwo „zdrady dyplomatycznej”, które prezes PiS kilkakrotnie zarzucił Radosławowi Sikorskiemu w związku z katastrofą smoleńską. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego Sikorski jako szef MSZ w 2010 r. miał wycofać wystosowaną przez polską ambasadę w Moskwie notę dyplomatyczną z żądaniem uznania przez władze Rosji eksterytorialności miejsca katastrofy. Tymczasem resort tłumaczył, że minister nie może wycofać noty, gdyż jej nie było – żądanie eksterytorialności nie mieści się bowiem w praktyce dyplomatycznej.

Radosław Sikorski pozwał prezesa PiS za pomówienie. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł w 2018 r., że Kaczyński nie musi przepraszać, gdyż oskarżenie było „wiadomością o charakterze neutralnym” („niepociągającą za sobą przeświadczenia przeciętnego odbiorcy o sprzeczności wypowiedzi Kaczyńskiego z jakimkolwiek przepisem prawa czy normą moralną”).

Czytaj też: Co wolno prezesowi? Zapadł wyrok w sprawie Sikorskiego

Kaczyński „dłużnikiem” Sikorskiego

Sikorski wniósł apelację i wygrał. Sąd Apelacyjny w 2020 r. nakazał Kaczyńskiemu przeproszenie Sikorskiego na głównej stronie Onetu. Prezes PiS do dziś wyroku nie wykonał, choć sąd oddalił jego wniosek o wstrzymanie wykonalności w związku ze złożeniem kasacji.

Treść przeprosin miała brzmieć następująco: „W związku z udzielonymi przeze mnie wywiadami dla Onet.pl oraz Polskiej Agencji Prasowej przepraszam Pana Radosława Sikorskiego za podanie nieprawdziwych informacji, jakoby pełniąc funkcję Ministra Spraw Zagranicznych, cofnął notę dyplomatyczną w sprawie uznania miejsca katastrofy smoleńskiej za eksterytorialne i dopuścił się zdrady dyplomatycznej. Swoją wypowiedzią naruszyłem dobra osobiste Pana Radosława Sikorskiego w postaci dobrego imienia i czci. Jarosław Kaczyński”.

Rok później Sikorski poinformował, że Kaczyński został jego „dłużnikiem” i jest mu winny ponad 46 tys. zł. Przekazując najnowsze orzeczenie sądu, mec. Dubois przypomniał, że Kaczyński musi przeprosić na podstawie prawomocnego wyroku.

Czytaj też: „Pan z Chobelina”. Wielki sąd PiS nad zdrajcą Sikorskim

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną