Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Pat z Patriotami

Pat z patriotami. Czego Kaczyński nie rozumie?

Jarosław Kaczyński Jarosław Kaczyński Lech Muszyński / PAP
Kaczyński może nie wiedzieć, że Niemcy co roku na Krecie ćwiczą strzelania z patriotów, a symulowane cele odpowiadają jak najbardziej rosyjskim pociskom.

Nowoczesne uzbrojenie nie pokonało na razie okopów polityki. Niemieckie patrioty stoją kilkaset kilometrów od wschodnich granic Polski, podczas gdy już mogłyby być przygotowywane do przerzutu na wschodnią flankę NATO, by w konkretny sposób zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Mimo zapewnień obu stron o podtrzymywaniu oferty, gotowości do rozmów i pozostawaniu w kontakcie, między Berlinem i Warszawą niewiele się dzieje, a temat powoli przycicha. Kluczową salwę odpalił dwa tygodnie temu Jarosław Kaczyński – jej echo niosło się jeszcze w ubiegłym tygodniu po Bukareszcie. Niektórzy ze zgromadzonych tam ministrów spraw zagranicznych państw NATO co prawda słyszeli o polskiej propozycji wysłania patriotów na Ukrainę, ale nie mogli uwierzyć w to, co prezes PiS wygadywał kilka dni później o niemieckim podejściu do wspólnej obrony. Kaczyński powiedział, że postawa Niemiec wobec Rosji nie daje gwarancji, by niemieccy żołnierze z załóg zestawów przeciwlotniczych chcieli strzelać do rosyjskich rakiet odpalanych na Polskę. To najostrzejszy do tej pory zarzut, podważający na potrzeby prawicowego elektoratu wiarygodność najbliższego geograficznie i wciąż lepiej od Polski uzbrojonego sąsiada i sojusznika.

Kaczyński może nie wiedzieć, że Niemcy co roku na Krecie ćwiczą strzelania z patriotów, a symulowane cele odpowiadają jak najbardziej rosyjskim pociskom. Najwyraźniej nie obchodzi go też, że w sytuacji realnego zagrożenia wojennego to patrioty z Niemiec miałyby najbliżej, by chronić np. Warszawę przed Iskanderami z obwodu kaliningradzkiego. Lider rządzącej partii wziął bezpieczeństwo Polski na zakładnika swojej antyniemieckiej fobii, czego nikt w NATO nie jest w stanie zrozumieć, nawet biorąc poprawkę na trwającą de facto kampanię wyborczą i znane niechętne Niemcom podejście PiS.

Polityka 50.2022 (3393) z dnia 06.12.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Pat z Patriotami"
Reklama