Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Paweł Reszka laureatem Nagrody im. Dariusza Fikusa

Paweł Reszka Paweł Reszka Tomasz Adamowicz / Forum
Press Club Polska rozdał swoje nagrody za 2022 r. Nagrodę im. Dariusza Fikusa otrzymał reporter „Polityki” Paweł Reszka.

Gala Press Club Polska 2023 odbyła się w środę wieczorem. Rozdano szereg nagród: im. Dariusza Fikusa, Nagrodę Specjalną Press Club Polska, Nagrodę Wolności Słowa, Nagrodę Dziennikarstwa Ekonomicznego, a także – po raz pierwszy – Nagrodę im. Jarosława Ziętary.

Paweł Reszka z kolejną nagrodą

Nagroda im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby powędrowała do naszego dziennikarza Pawła Reszki za cykl tekstów „Ukraina 2022”. Reporter „Polityki” został już dwukrotnie uhonorowany za ten cykl (ze szczególnym uwzględnieniem tekstu „Śmierć i Margarita”, który ukazał się w kwietniu ub. r.) – Nagrodą Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w listopadzie i drugim miejscem w konkursie Dziennikarz Roku 2022, organizowanym przez magazyn branżowy „Press” oraz Fundację Grand Press w grudniu.

Paweł Reszka wciąż relacjonuje przebieg wojny w Ukrainie na łamach „Polityki”, dokumentuje rosyjskie zbrodnie, towarzyszy Ukraińcom w ich codziennym życiu zdemolowanym przez wojnę.

Czytaj też: Przez chwilę można być z martwymi sam na sam. Reszka o pracy reportera

Nagrody dla uwięzionych

Nagrodę Wolności Słowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Press Clubów otrzymali Andrzej Poczobut, uwięziony na Białorusi, i afgańsko-francuski dziennikarz Mortaza Behboudi, przetrzymywany przez talibów. Swoje nagrody będą mogli odebrać osobiście po wyjściu z więzień.

Tak jak zrobiła to wczoraj Daria Czulcowa, białoruska dziennikarka, która relacjonowała zamieszki po sfałszowanych wyborach na Białorusi. Nagrodę specjalną przyznaną w 2021 r. odebrała po wypuszczeniu z kolonii karnej, w której spędziła dwa lata.

Nagrodę Dziennikarstwa Ekonomicznego przyznano Reginie Skibińskiej za cykl publikacji „WIBOR – kontrowersyjny, dla banków korzystny” na portalu Prawo.pl.

Press Club Polska po raz pierwszy przyznał też ustanowioną niespełna rok temu Nagrodę im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze. Jej pierwszym laureatem został Piotr Świerczek za materiał „Siła kłamstwa”, wyemitowany na antenie TVN24.

Czytaj też: Publikujemy reportaż, za który szef KRRiT chce ukarać TVN

Krzysztof M. Kaźmierczak odszedł z jury

Po ogłoszeniu werdyktu z prac w jury zrezygnował Krzysztof M. Kaźmierczak. „Od lat zabiegałem o ustanowienie nagrody imienia Jarosława Ziętary. Tym bardziej doceniam Press Club Polska, który jako jedyna organizacja dziennikarska podjął się jej przyznawania. Byłem członkiem jury i na tym moja misja się kończy – niniejszym rezygnuję z uczestnictwa w jury nagrody. Rozstrzygnięcie konkursu (którego, jak wszyscy członkowie jury, nie znałem do momentu ogłoszenia dziś wyników) głęboko mnie zmartwiło. Zabiegając o ustanowienie nagrody, nie spodziewałem się nigdy, że może ona stać się elementem wojny polsko-polskiej, toczącego również media konfliktu wyniszczającego Polskę” – napisał na Facebooku.

I dodał: „Przyznanie pierwszej w historii nagrody imienia Jarka Ziętary materiałowi, który jest powszechnie postrzegany jako chyba najgorętszy medialny oręż w wojnie polsko-polskiej, spodziewam się, że wpłynie na zaszufladkowanie nagrody jako przynależnej do jednej opcji w trwającym konflikcie”.

Nagrodą Specjalną Press Club Polska rada uhonorowała wszystkich profesjonalnych weryfikatorów informacji (ang. fact checkers) działających w Polsce – organizacje Sprawdzam AFP, Stowarzyszenie Demagog, Fundację „Przeciwdziałamy Dezinformacji” i Stowarzyszenie Pravda.

Czytaj też: Deepfakes – gorsze niż fake news

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną