Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Drużyna prezesa

Zaglądamy w listy wyborcze PiS. Czym kierował się Kaczyński? Kto przegrał? „Jarosław chce mieć pewność”

Zdecydowana większość posłów dostała od Kaczyńskiego szansę na reelekcję, a nawet ci przesunięci na dalsze miejsca nie są skazani na porażkę. Zdecydowana większość posłów dostała od Kaczyńskiego szansę na reelekcję, a nawet ci przesunięci na dalsze miejsca nie są skazani na porażkę. Marcin Bondarowicz
Jarosław Kaczyński ułożył listy wyborcze. Co można z nich wyczytać o układzie sił w Zjednoczonej Prawicy, a także o nastrojach w tej formacji?
Mejza ma niewielkie szanse na mandat. Republikanie dostali zresztą znacznie mniejszy kawałek tortu niż ziobryści.Grzegorz Krzyżewski / Fotonews/Forum Mejza ma niewielkie szanse na mandat. Republikanie dostali zresztą znacznie mniejszy kawałek tortu niż ziobryści.

Końcówka tworzenia list wyborczych PiS okazała się całkiem interesująca. Jarosław Kaczyński czekał z ogłoszeniem jedynek niemal do ostatniej chwili, by niezadowoleni z miejsc posłowie nie zrobili mu jakiegoś numeru na posiedzeniu Sejmu 30 sierpnia. Nazwiska liderów list prezes wyczytał w końcu w czwartek 31 sierpnia. Potem w weekend odbyły się prezentacje kandydatów z dalszych miejsc w 41 okręgach.

Z tymi jedynkami na ostatniej prostej działo się sporo – opowiada nasz rozmówca. – Było tak: wiceprezes partii i minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński nie ucieszył się z trzeciego miejsca w Warszawie, więc miał się przenieść na pierwsze do Olsztyna, na co zresztą też nie miał ochoty. W okręgu chełmskim jedynkę szykowaliśmy dla Zbigniewa Ziobry, a w Rzeszowie – dla europosła Tomasza Poręby. Ale Poręba zadzwonił do prezesa i powiedział, że on jednak nie chce kandydować, więc zwolnił się Rzeszów. Tam trafił Ziobro. Kamiński dostał zatem Chełm, a do Olsztyna przerzuciliśmy ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, który miał kandydować z Piły, bo wcześniej nie udało mu się wywalczyć biorącego miejsca we Wrocławiu. W tej sytuacji jedynką w Pile miała zostać nowa minister zdrowia Katarzyna Sójka, ale krótko przed briefingiem na Nowogrodzkiej oznajmiła, że woli jednak być dwójką w Kaliszu. I tak liderem w Pile pozostał miejscowy poseł Krzysztof Czarnecki, choć na wyświetlanej w siedzibie PiS prezentacji widniało jeszcze nazwisko Sójki – objaśnia polityk koalicji.

Ci odlatują, ci zostają

Obecność prezesa próbowali wykorzystać politycy odstawieni na boczny tor. Na Nowogrodzką przyjechał szef komisji zdrowia Tomasz Latos (w 2019 r. był jedynką w Bydgoszczy), ale nic mu to nie dało – nie dostał się na listę w ogóle, choć cztery lata temu miał ponad 60 tys.

Polityka 37.2023 (3430) z dnia 05.09.2023; Polityka; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Drużyna prezesa"
Reklama