Kraj

Posłanka KO zatrzymana przez policję na wiecu Mateusza Morawieckiego

Policja zatrzymuje posłankę Kingę Gajewską informującą mieszkańców Otwocka o 250 tys. migrantów wpuszczonych przez PiS. Tweet Donalda Tuska, 19 września 2023 r. Policja zatrzymuje posłankę Kingę Gajewską informującą mieszkańców Otwocka o 250 tys. migrantów wpuszczonych przez PiS. Tweet Donalda Tuska, 19 września 2023 r. Twitter
Policja zatrzymała posłankę Koalicji Obywatelskiej Kingę Gajewską podczas wiecu Mateusza Morawieckiego w Otwocku. Bo zakłócała wystąpienie premiera, krzycząc do megafonu o aferze wizowej.

Wiec wyborczy Mateusza Morawieckiego w podwarszawskim Otwocku rozpoczął się we wtorek o godz. 18. Na miejscu była m.in. Kinga Gajewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Miała ze sobą megafon, którym zagłuszała wystąpienie premiera, podając dane o aferze wizowej. Policjanci siłą wsadzili ją do radiowozu.

Czytaj też: Afera wizowa w rządzie PiS. Kaczyński atakuje Tuska, media piszą o tzw. małym świadku koronnym

„To już jest Białoruś”

Na profilu Donalda Tuska w portalu X (dawniej Twitter) znajduje się nagranie interwencji. Widać na nim, że Gajewska nie chce wsiąść do radiowozu, zapiera się, podnosi dłonie, policjanci wciągają ją do niego siłą. Ktoś krzyczy: „To jest pani posłanka, co wy robicie”. „To jest poseł na Sejm, ludzie”. „Halo, panowie, to jest naruszenie nietykalności posła”. „Zabraliśmy panią, ale nie wylegitymowała się” – mówi jeden z funkcjonariuszy. Gajewska, już nogami w furgonetce, odwraca się do nagrywających i mówi o „250 tys. imigrantów”. Drzwi radiowozu się zamykają.

Nagranie opublikował też Marcin Kierwiński, sekretarz generalny KO. „To już jest Białoruś! Nielegalne zatrzymanie posła!” – skomentował. Dodał, że Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych, i Maciej Wąsik, wiceminister, nie uciekną „przed prawdą o 250 tys. wiz wydanych migrantom”. Chwali Gajewską za „twarde przedstawienie prawdy” o aferze wizowej.

Czytaj też: Afera wizowa. Wawrzyk sugerował, Kaczyński z Morawieckim kontratakują

Konstytucja o immunitecie posła

„Poseł nie może być zatrzymany lub aresztowany bez zgody Sejmu, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa i jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania” – głosi jeden z zapisów Konstytucji poświęcony immunitetowi poselskiemu. Oraz: „O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się Marszałka Sejmu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego”.

Krótko po wciągnięciu do radiowozu posłanka Gajewska została wypuszczona przez policjantów.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną