Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Czy Morawieckiego da się osądzić za wybory kopertowe? Trybunał Przyłębskiej znów wchodzi do gry

Ostatnie exposé Mateusza Morawieckiego. Nie miał żadnych szans na poparcie w Sejmie. Czy teraz odpowie za wybory kopertowe? Ostatnie exposé Mateusza Morawieckiego. Nie miał żadnych szans na poparcie w Sejmie. Czy teraz odpowie za wybory kopertowe? Prawo i Sprawiedliwość / X (d. Twitter)
W sprawie odpowiedzialności Mateusza Morawieckiego za wybory kopertowe może być tak: Trybunał nie-Konstytucyjny sobie, a sąd sobie. Pojawiło się bowiem w polskim życiu prawnym coś w rodzaju krążenia obocznego, dzięki czemu Morawieckiego da się osądzić.

W środę, za zamkniętymi drzwiami, obradowała pierwsza w tej kadencji Sejmu komisja śledcza „do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego”. Ma ustalić przede wszystkim to, czy premier Mateusz Morawiecki popełnił przestępstwo nadużycia władzy, wydając Poczcie Polskiej i Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych polecenie rozpoczęcia przygotowań do wyborów korespondencyjnych, zanim w życie weszła ustawa dająca do tego podstawę prawną.

W rezultacie wyrzucono w błoto blisko 70 mln zł (druk pakietów wyborczych), a samorządy terytorialne i poczta łamały ustawę o ochronie danych osobowych, udostępniając bez podstawy prawnej dane o wyborcach Poczcie.

Czytaj także: Dla kogo Trybunał Stanu. Czy notable władzy PiS mogą czuć się bezpieczni?

Komisja „kopertowa” poszuka dowodów

W komisji Koalicja 15 Października ma siedmiu przedstawicieli. Trzech z KO – Magdalenę Filiks, Dariusza Jońskiego i Jacka Karnowskiego, a po jednym z PSL – to Agnieszka Kłopotek, Lewicy – Anita Kucharska-Dziedzic i Polski 2050 – Bartosz Rodowicz. Jednego posła ma także Konfederacja – to Witold Tumanowicz, a PiS czterech – byłego ministra rozwoju i technologii Waldemara Budę, byłego ministra oświaty i nauki Przemysława Czarnka, byłego wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego i byłego wójta Spytkowic Mariusza Krystiana.

Komisja ma zbadać sprawę wyborów kopertowych i zebrać materiał dowodowy do posłania prokuraturze wraz z wnioskiem o ściganie za nadużycie władzy i narażenie interesu publicznego.

Reklama