Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Nowi szefowie mediów publicznych. To oni robią porządki w TVP, Polskim Radiu i PAP

TVP TVP Maciej Łuczniewski / Forum
Trwa przejmowanie mediów publicznych z rąk ludzi PiS. W czwartek po raz pierwszy wyemitowano „19:30”, nowy flagowy program informacyjny TVP. Kto teraz będzie rządził mediami?

Tomasz Sygut – prezes TVP

Sygut zastąpi dotychczasowego szefa telewizji Mateusza Matyszkowicza. W TVP pracował przed nastaniem „dobrej zmiany” – od 2011 do 2015 r. Najpierw jako wicedyrektor TVP Info oraz sekretarz programowy TVP Polonia, a od 2013 r. jako szef TVP Info. W sierpniu 2015 r. został dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI). Ze stanowiska zrezygnował krótko przed nadejściem Jacka Kurskiego.

Paweł Majcher – prezes Polskiego Radia

Na tym stanowisku zastąpił Agnieszkę Kamińską. W latach 2006–09 był prezesem publicznego Radia Wrocław. Później, do 2012, członkiem zarządu Polskiego Radia. Swego czasu był też rzecznikiem prasowym szefa MSWiA Bartłomieja Sienkiewicza, obecnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego, któremu podlegają media publiczne.

Marek Błoński – prezes PAP

Błoński kieruje Polską Agencją Prasową zamiast Wojciecha Surmacza (choć ten – jak stwierdził w informacji do pracowników – nadal czuje się prezesem agencji). Z PAP jest związany od ponad 20 lat. Był m.in. szefem oddziału PAP w Katowicach, a od 2014 do 2015 r. pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego PAP Media.

Piotr Zemła – przewodniczący rady nadzorczej TVP

Gdy w środę pojawił się w siedzibie TVP na ul. Woronicza w Warszawie, posłowie PiS pytali go, kim jest i „na jakiej podstawie się tutaj pojawił”. „Jestem przewodniczącym Rady Nadzorczej. Nazywam się Piotr Zemła, zostałem wybrany członkiem Rady Nadzorczej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zadzwońcie na policję, jeżeli uważacie, że jestem tu bezprawnie. To mogę państwu doradzić” – odpowiedział.

Zemła jest też adwokatem i członkiem warszawskiej Izby Adwokackiej, a także sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. W latach 2018–23 był przewodniczącym Sekcji Prawa i Postępowania Karnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

Maciej Taborowski – wiceprzewodniczący rady nadzorczej TVP

Ma tytuł dr hab. nauk prawnych. Jest specjalistą w zakresie prawa Unii Europejskiej i prawa międzynarodowego. Od 2019 do 2022 r. był zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich. Prywatnie jest mężem dziennikarki TVN Magdy Mołek.

Anisa Gnacikowska – sekretarz rady nadzorczej TVP

Jest adwokatką, jak czytamy na jej profilu na LinkedIn, zajmuje się doradztwem w sporach rodzinnych, a także sprawami cywilnymi. Członkini Naczelnej Rady Adwokackiej, w latach 2006–21 była tam zastępczynią sekretarza.

Juliusz Kaszyński – wiceprezes Polskiego Radia

W przeszłości pracował w Polskim Radiu jako reporter i wydawca. Od 2004 r. był związany z redakcją TVN i TVN24.

Olga Sztejnert-Roszak – przewodnicząca rady nadzorczej Polskiego Radia

Adwokatka. Zajmowała się obsługą prawną przedsiębiorców. Ma też doświadczenie sądowe w sprawach cywilnych i gospodarczych.

Grzegorz Sajór – dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej

Odpowiada za nadzór nad „19:30” i TVP Info. Z TVP był związany w latach od 1990 do 2016 r. Zwolnił go Jacek Kurski. Był wydawcą „Wiadomości" i TVP Info. Później związał się z Superstacją i Radiem 357.

Paweł Moskalewicz – kierownik TVP Info

Wicedyrektor TAI odpowiedzialny za kierowanie TVP Info. Na tym stanowisku zastąpił Samuela Pereirę. Od 2013 do 2016 r. pełnił dyżury wydawcy w TVP Info. Wcześniej był m.in. zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Bloomberg Businessweek Polska”, wydawcą tygodnika „Wprost”, zastępcą szefa serwisów informacyjnych TVP Info i zastępcą redaktora naczelnego „Przekroju”. Ostatnio był redaktorem naczelnym wydawanego przez wydawnictwo „Polityki” tygodnika „Forum”, który przestał się ukazywać we wrześniu b.r. Pisał też dla serwisu internetowego „Polityki”.

Paweł Płuska – szef programu „19:30” TVP

Dziennikarz. Przez ponad 20 lat był związany z TVN, ostatnio jako reporter „Faktów”. Zajmował się tematyką polityczną i gospodarczą. Karierę w mediach zaczynał w Radiu Centrum, później pracował m.in. w RMF FM i w Radiu ZET.

Marek Czyż – prowadzący program „19:30” TVP

W czwartek zadebiutował jako prowadzący nowego flagowego programu informacyjnego TVP. Karierę rozpoczął w latach 90. w Radiu Top. W TVP pracował już w latach 1996–08. Później związany z TVS, do TVP Info przeszedł w 2011 r. Przez pięć lat prowadził program „Poranek Info”.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną