Kraj

Ujawniliśmy zarobki rektora Nowaka. Dziś Senat UW potępia nierzetelne media, a PZU go zwalnia

Inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim (2021), na którą Alojzy Nowak zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę. Inauguracja nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim (2021), na którą Alojzy Nowak zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę. Andrzej Hulimka / Forum
Senat UW wyraził stanowczy sprzeciw wobec działań medialnych, których celem jest ingerencja w demokratyczny proces wyborczy na uniwersytecie. Uchwała została podjęta dzień po naszej publikacji, w której opisaliśmy karierę rektora Nowaka w PZU. Nieoficjalnie wiadomo, że został dziś zwolniony.

Uchwała Senatu UW została podjęta dzień po ukazaniu się tekstu „Polityki” – jak napisaliśmy, należące do PKN Orlen media z grupy Polska Press publikowały stronnicze artykuły i relacje z kampanii wyborczej na rektora Uniwersytetu Warszawskiego. Teksty stawiające w złym świetle kontrkandydatów, a promujące rektora prof. Alojzego Nowaka, który stara się o reelekcję, trafiały do redakcji bezpośrednio z działu handlowego warszawskiego oddziału Polska Press, choć nie były oznaczone jako materiały sponsorowane czy marketingowe.

Polska Press o wyborach na UW

Publikacje Polska Press zbulwersowały m.in. byłego rektora UW prof. dr. hab. Marcina Pałysa. Zażądał, by redakcja wskazała, kto był ich autorem, i potwierdziła, że nie powstały poza redakcją. Piotr Wróblewski, szef redakcji warszawskiej należącego do Polska Press serwisu internetowego, mimo że przebywał w tym czasie na urlopie, skasował wszystkie materiały, które „relacjonowały” przebieg kampanii na UW. Przyznał, że nie powinny były się ukazać.

W uchwale z 17 kwietnia czytamy: „Mając na względzie zasadę pełnej autonomii społeczności akademickich, Senat Uniwersytetu Warszawskiego wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec wszelkich działań medialnych, których celem jest ingerencja w wewnętrzne procesy demokratyczne na naszej Uczelni. Apelujemy o poszanowanie naszej autonomii i prawa podejmowania suwerennych decyzji”. Podpisał ją przewodniczący Senatu UW – rektor Alojzy Nowak.

Czytaj też: Norweskie interesy Obajtka. Dziwne osoby, powiązania i wydarzenia w pewnej spółce Orlenu

Prof. Alojzy Nowak na UW i w PZU

Nierzetelne wykorzystanie mediów w kampanii wyborczej na rektora UW to jeden z kilku wątków, o których pisaliśmy w tym tygodniu w tekście pt. „Rektor UW zarabia wielkie pieniądze jako doradca odwołanej prezeski PZU. I trudno go zwolnić”. Alojzy Nowak został zatrudniony jako doradca prezeski PZU przez swoją uczelnianą podwładną, Beatę Kozłowską-Chyłę. Ona odeszła w lutym, a rektor nadal zarabiał tu co miesiąc ok. 70 tys. zł i korzystał ze służbowego luksusowego bmw. Według dzisiejszych nieoficjalnych doniesień „Rzeczpospolitej” PZU 17 kwietnia, dzień po publikacji tekstu „Polityki”, rozwiązało umowę z Nowakiem. Jak pisaliśmy, w razie zwolnienia największy polski ubezpieczyciel musi wypłacić rektorowi ponad 400 tys. zł odszkodowania. Informacje te potwierdziliśmy w kilku niezależnych źródłach.

W naszym tekście zwracaliśmy też uwagę na potencjalny konflikt interesów Alojzego Nowaka, który zasiada w radzie nadzorczej Millennium – ten sam bank prowadzi rachunki Uniwersytetu Warszawskiego. Choć w 2021 r. prof. Nowak jako członek rady dyrektorów należącej do PKN Orlen norweskiej spółki wykazał z tego tytułu ponad pół miliona koron dochodu, norweska administracja skarbowa nie posiada żadnych informacji o jego dochodach w kolejnych latach. Tymczasem rektor UW nadal pełni w spółce funkcje powierzone mu jeszcze w czasach rządów PiS.

Polska Press, podobnie jak norweska spółka gazowa, w której pracuje rektor UW, należy do PKN Orlen. Więc choć Senat UW nie odniósł się w swojej uchwale do pozostałych zarzutów, wyraźnie potępił nieuczciwe i nierzetelne wykorzystywanie mediów w kampanii wyborczej.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną