Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Trzecia Droga ogłosiła listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego

Szymon Hołownia, szef Polski 2050, lider koalicji Trzecia Droga Szymon Hołownia, szef Polski 2050, lider koalicji Trzecia Droga Anna Strzyżak / Kancelaria Sejmu RP
Do roszady w ostatnich dniach doszło w województwie śląskim (okręg nr 11), gdzie z „jedynki” zniknął przewodniczący klubu parlamentarnego Polska 2050-Trzecia Droga Mirosław Suchoń, a listę otwiera wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

Koalicja PSL i Polski 2050 wystawia na „jedynkach” europosłów, ministrów, wiceministrów, posłów i senatorów. Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz nawołują do mobilizacji.

Czytaj też: Listy PiS. U Kaczyńskiego tylko niepewność jest pewna

Pierwsze eurowybory Hołowni

Europosłanka, dwóch wiceministrów, wiceprzewodniczący partii i posłowie – to krótki przegląd kandydatów startujących z pierwszych miejsc koalicji. Partia Szymona Hołowni obsadziła siedem „jedynek”. W okręgu nr 1 (Pomorze) wystartuje posłanka Wioletta Tomczak. Na Podlasiu (okręg nr 3) o głosy zabiegać będzie wiceszef MON Paweł Zalewski. Podczas konferencji lider partii przekonywał, że bezpieczeństwo będzie jednym z ważniejszych tematów kampanii.

W stolicy (okręg nr 4) zobaczymy Michała Koboskę. Wiceprzewodniczący Polski 2050 i przewodniczący komisji ds. Unii Europejskiej do kandydatury z Warszawy był przymierzany od dłuższego czasu. W woj. lubelskim (okręg nr 8) listę otwiera poseł Sławomir Ćwik, a na Podkarpaciu (nr 9) posłanka Elżbieta Burkiewicz.

Do roszady w ostatnich dniach doszło w województwie śląskim (okręg nr 11), gdzie z „jedynki” zniknął przewodniczący klubu parlamentarnego Polska 2050-Trzecia Droga Mirosław Suchoń – listę otwiera wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Wreszcie po kolejną reelekcję idzie nazywana „perłą w koronie” europosłanka Róża Thun, która wystartuje w okręgu nr 12, obejmującym woj. dolnośląskie i opolskie.

Czytaj też: Eurolisty się domykają. PO ma komplet, PiS wysyła lojalnych, TD idzie razem

PSL powiększy reprezentację

W pięciu okręgach, w których listy otwierają kandydaci partii Władysława Kosiniaka-Kamysza, zobaczymy europosła, ministra i wiceministrę, posłankę i senatora. W woj. kujawsko-pomorskim (okręg nr 2) kandyduje Ryszard Bober, senator od 2019 r. W mazowieckim okręgu nr 5, czyli tzw. obwarzanku, PSL stawia na wiceministrę kultury Bożenę Żelazowską.

Łódzką listę (okręg nr 6) otwiera Jolanta Zięba-Gzik, posłanka, która w październiku pierwszy raz dostała się do Sejmu. Potwierdziły się też doniesienia o starcie Krzysztofa Hetmana i Adama Jarubasa. Minister rozwoju i technologii otworzy listę w okręgu nr 7 (Wielkopolska), a europoseł PSL w okręgu nr 10 (Małopolska i woj. świętokrzyskie).

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński, nazwany przez Kosiniaka-Kamysza „jaskółką”, która stoi za projektem Trzeciej Drogi, stanie na czele okręgu 13 w Zachodniopomorskiem i Lubuskiem. Przed nim trudne zadanie, bo wedle symulacji do rozdania są tylko dwa mandaty, które dotychczas zgarniały PiS i KO.

Wedle prognoz Trzecia Droga przy poparciu z wyborów samorządowych może liczyć na osiem mandatów w Strasburgu – przypominamy, że w zależności od poparcia w regionach mandaty mogą przechodzić między okręgami. Polska 2050 najbardziej liczy na wysłanie europosłów z Warszawy (Kobosko), Katowic (Gramatyka), Wrocławia (Thun) i Olsztyna (Zalewski). Tymczasem PSL może uzyskać mandaty w Siedlcach (Żelazowska), Łodzi (Zięba-Gzik), Poznaniu (Hetman) i Krakowie (Jarubas).

Liderzy Trzeciej Drogi przekonywali we wtorek, że „listy są mocne”, i odpowiadają na zarzut o ucieczkę do Parlamentu Europejskiego. Hołownia i Kosiniak-Kamysz mówią o najważniejszych wyborach od wejścia do UE, co dyktuje konieczność wystawienia znanych nazwisk – ministrów i wiceministrów – oraz walki o frekwencję. Dodatkowo od polityków Trzeciej Drogi słyszymy, że w zbliżającej się kampanii chcą wypromować nowe twarze.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną