Kraj

18,5 mln zł w zamian za pomoc Kaczyńskiemu i synowi Ziobry

Szpital kliniczny im. Grucy w Otwocku Szpital kliniczny im. Grucy w Otwocku Sebastian Wielechowski / Super Express / East News
„Pierwszym kolanem RP” – jak Romanowski określił problemy zdrowotne prezesa Kaczyńskiego – zajmowały się najważniejsze osoby w państwie. Według naszych ustaleń minister zdrowia Łukasz Szumowski osobiście wskazał skład konsylium.

Nagrania Tomasza Mraza pokazują skalę sprywatyzowania państwa przez ludzi Zjednoczonej Prawicy. W jednym z nich wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, któremu podlegał Fundusz Sprawiedliwości, tłumaczy Mrazowi: „Wiesz, no to tak działa. Szef przyjeżdża do szpitala z Pawełkiem, bo tam coś sobie złamał, no i gada z tym profesorem i mówi: »A co tam słychać?«. A on, że przydałoby się to i to. No to proszę napisać do Funduszu. Tak to działa”. Szef, czyli Zbigniew Ziobro – jego syn, według ustaleń POLITYKI, był pacjentem na oddziale ortopedycznym szpitala klinicznego im. Grucy w Otwocku w 2020 r. Pracownicy szpitala widywali na oddziale ministra sprawiedliwości. Potwierdzają też, że dyrektor szpitala byli po imieniu z liderem Suwerennej Polski.

Z zeznań Mraza wynika też, że pieniądze dla szpitala w Otwocku były związane z operacją Jarosława Kaczyńskiego. „To była umowa na 1,5 albo na 2 miliony, gdzie minister Romanowski powiedział mi, że jest takie polecenie, żeby taką umowę zawrzeć. Miał do nas przyjść wniosek, mieliśmy przygotować umowę i wtedy dodał: »Jest do zoperowania pierwsze kolano RP«”. „Pierwszym kolanem RP” – jak Romanowski określił problemy zdrowotne prezesa Kaczyńskiego – zajmowały się najważniejsze osoby w państwie. Według naszych ustaleń minister zdrowia Łukasz Szumowski osobiście wskazał skład konsylium: lekarzy, którzy mieli zająć się kolanem prezesa. Wśród nich był prof. Jarosław Czubak, dyrektor szpitala w Otwocku i jednocześnie krajowy konsultant ds. ortopedii.

Operację wszczepienia prezesowi PiS endoprotez obu kolan umówiono w Otwocku. Ale najpierw trzeba było wyleczyć stan zapalny – z tym związany był pobyt Kaczyńskiego w 2018 r. w Wojskowym Instytucie Medycznym przy ul.

Polityka 24.2024 (3467) z dnia 04.06.2024; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama