Kraj

Kryzys konstytucyjny. Tusk: Toniemy w szarościach. Hołownia: Sędzia wszedł na boisko i gra w jednej z drużyn

„Drogi wyjścia z kryzysu konstytucyjnego”, Senat, 10 września 2024 r. „Drogi wyjścia z kryzysu konstytucyjnego”, Senat, 10 września 2024 r. Kancelaria Prezesa RM
Premier, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz autorytety z zakresu prawa spotkali się, aby dyskutować o drogach do wyjścia z kryzysu konstytucyjnego.

W konferencji „Drogi wyjścia z kryzysu konstytucyjnego” wzięli udział m.in. prof. Leszek Garlicki, prof. Irena Lipowicz, prof. Ewa Łętowska, sędzia Jerzy Stępień, prof. Andrzej Strzembosz oraz prof. Andrzej Zoll. Spotkali się z nimi w Senacie marszałek Szymon Hołownia, wicemarszałkini Małgorzata Kidawa-Błońska i premier Donald Tusk.

Tusk: Toniemy w luzach interpretacyjnych

Donald Tusk przypomniał, że w czasach „konfliktu o krzesło” nie był zadowolony z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, ale nigdy nie przyszło mu do głowy go kwestionować. – Mamy dzisiaj potrzebę działania w tych kategoriach demokracji walczącej. Tzn. pewnie jeszcze nie raz popełnimy błędy albo popełnimy czyny, które według niektórych autorytetów prawnych będą niezgodne albo nie do końca zgodne z zapisami prawa, ale nas nic nie zwalnia z obowiązku działania każdego dnia.

Szef rządu wspomniał, że pełniąc urząd przed laty, ani razu nie spotkał się z ówczesnym prezesem Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzejem Rzeplińskim, bo uznali to za niestosowne. – Te osiem lat naprawdę zdewastowało system i to w sposób nawet nie czarno-biały, bo toniemy wszyscy w szarościach, w tych luzach interpretacyjnych. Każdy ma w jakimś sensie pełne prawo i pełną rację, kiedy wypowiada sprzeczne z opiniami innych własne opinie na temat tego, co należy zrobić, a co nie.

Hołownia: Wszystkie opcje na stół

Podczas konferencji marszałek Sejmu Szymon Hołownia tłumaczył, dlaczego w dyskusji używany jest termin „kryzys konstytucyjny”. – Z prostej przyczyny. PiS doprowadził do tego, że nie mamy pewności, czy Sąd Najwyższy w wielu swoich przejawach, czy Trybunał Konstytucyjny to są te organy, o których czytamy w Konstytucji RP. Czy rzeczywiście spełniają tę rolę, którą Konstytucja im napisała, przeznaczyła.

Zdaniem drugiej osoby w państwie doszło do sytuacji, w której sędzia wszedł na boisko praworządności i gra w jednej z drużyn. – Musimy w twardy, jasny i prosty sposób, bez kluczenia, przywracać w konsekwentny sposób w Polsce praworządność, a obywatelom Rzeczypospolitej poczucie bezpieczeństwa.

Jednym z celów konferencji ma być przedstawienie wszystkich możliwości oraz dróg na wyjście z kryzysu. Pomóc w poszukiwaniu rozwiązania mają eksperci i autorytety prawne. – Ja wiem, że autorytet burzy się bardzo szybko, a odbudowuje się przez dekady, ale gdzieś tę podróż trzeba zacząć. I dlatego dzisiaj chcielibyśmy (...) usłyszeć od państwa, co robić, jak postępować, jak iść w sytuacji, w której w najbliższych miesiącach kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego i jednego sędziego dublera. Jak mamy postępować, uznawać trybunał i zasilać go świeżą krwią, (...) a może jednak zdecydować się na to, żeby ten trybunał w tej formule wygasł, żeby zbudować go później od początku.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Dlaczego Kamala Harris przegrała i czego Demokraci nie rozumieją. Pięć punktów

Bez przesady można stwierdzić, że kluczowy moment tej kampanii wydarzył się dwa lata temu, kiedy Joe Biden zdecydował się zawalczyć o reelekcję. Czy Kamala Harris w ogóle miała szansę wygrać z Donaldem Trumpem?

Mateusz Mazzini
07.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną