Kraj

Komisja Wenecka: Nie można iść na skróty. Projekt Bodnara o neosędziach do poprawki

Komisja Wenecka: Nie można na skróty. Projekt Bodnara o neosędziach do poprawki

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zadał Komisji Weneckiej cztery pytania na temat głównych założeń ustawy o statusie neosędziów, nad którą pracuje resort. Będzie musiał ją przerobić. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zadał Komisji Weneckiej cztery pytania na temat głównych założeń ustawy o statusie neosędziów, nad którą pracuje resort. Będzie musiał ją przerobić. Kancelaria Premiera
Przedstawione we wrześniu założenia do ustawy regulującej problem noesędziów trzeba będzie mocno zrewidować. Ustawą nie można bowiem unieważnić sędziowskich nominacji neo-KRS – mówi w swojej opinii Komisja Wenecka.

Każdemu neosędziemu – dodaje Komisja Wenecka – należy się indywidualna ocena i prawo odwołania do sądu. To oznacza, że cała procedura nie zamknie się w kilku miesiącach. Inna sprawa, czy nadzieje na szybki powrót sędziów na ich poprzednie miejsca były realne.

Czytaj także: W poszukiwaniu poczucia wstydu i przyzwoitości w neo-KRS. A jeśli nie posłuchają?

Komisja Wenecka: nie można iść na skróty

Opinia powstała na prośbę ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Zadał on Komisji cztery pytania na temat głównych założeń ustawy o statusie neosędziów, nad którą pracuje resort. Będzie musiał ją przerobić.

Komisja przyznaje, że w przeszłości nie było porównywalnej sytuacji: by wątpliwości w sprawie legalności powołania dotyczyły od 20 do 30 proc. wszystkich sędziów. I zaznacza, że „przywrócenie praworządności nie powinno samo w sobie powodować załamania systemu wymiaru sprawiedliwości”. A więc że nie powinno trwać latami i dezorganizować sądownictwa. Ale nie może też naruszać zasad praworządności.

Takim naruszeniem byłoby unieważnienie ustawą wszystkich nominacji sędziowskich dokonanych przez neo-KRS, ponieważ oznaczałoby to de facto odwołanie sędziów z urzędu przez parlament, co nie leży w jego kompetencjach, naruszałoby zasadę niezależności władzy sądowniczej i odbierało weryfikowanym prawo do sądu.

Komisja stwierdza, że nie można iść na skróty, twierdząc, że nominacje neosędziów już zostały unieważnione wyrokami polskich sądów (SN i NSA) w sprawie ważności nominacji sędziowskich dokonanych przez neo-KRS czy trybu jej powołania oraz

  • Adam Bodnar
  • Komisja Wenecka
  • KRS
  • Ministerstwo Sprawiedliwości
  • ustawy o SN i KRS
  • Reklama