Lewandowski rezygnuje z reprezentacji! Zamieszki w USA, Trump eskaluje. 5 ważnych tematów na dziś
1. Lewandowski rezygnuje z reprezentacji!
Te informacje spadły na kibiców piłki nożnej jak grom z jasnego nieba w niedzielę przed godz. 22. Najlepszy polski piłkarz (i jeden z najwybitniejszych w historii) rezygnuje z gry w reprezentacji po tym, jak selekcjoner Michał Probierz pozbawił go opaski kapitana drużyny. Był nim od 2014 r., wtedy przejął tę funkcję od Jakuba Błaszczykowskiego. Do tej pory prowadził polską reprezentację jako kapitan 93 razy, co jest rekordem.
Na razie wypadki dzieją w sferze oświadczeń w mediach społecznościowych. Najpierw na oficjalnym profilu PZPN do kontaktów z kibicami „Łączy nas piłka” ogłoszono: „Decyzją selekcjonera Michała Probierza nowym kapitanem reprezentacji Polski został Piotr Zieliński. Selekcjoner osobiście poinformował o swojej decyzji Roberta Lewandowskiego, całą drużynę oraz sztab szkoleniowy”.
Decyzją selekcjonera Michała Probierza nowym kapitanem reprezentacji Polski został Piotr Zieliński. Selekcjoner osobiście poinformował o swojej decyzji Roberta Lewandowskiego, całą drużynę oraz sztab szkoleniowy. pic.twitter.com/ekcSvkRBSK
— Łączy nas piłka (@LaczyNasPilka) June 8, 2025
Godzinę później odpowiedział napastnik FC Barcelona (także na swoich społecznościowych kontach). „Biorąc pod uwagę okoliczności i utratę zaufania do selekcjonera Reprezentacji Polski postanowiłem do czasu, kiedy jest trenerem, zrezygnować z gry w Reprezentacji Polski. Mam nadzieję, że będzie dane mi jeszcze zagrać dla najlepszych kibiców na świecie” – napisał.
Przypomnijmy, że Lewandowski zrezygnował z udziału w trwającym zgrupowaniu, podczas którego Polska zagrała towarzysko na Stadionie Śląskim z Mołdawią (2:0), a we wtorek zagra w eliminacjach mistrzostw świata na wyjeździe z Finlandią. Piłkarz tłumaczył tę decyzję m.in. zmęczeniem fizycznym i mentalnym.
Według niektórych mediów w szatni kadry nie było dużego żalu po decyzji Probierza, a wręczenie opaski kapitana Zielińskiemu piłkarze przyjęli oklaskami. „Myślę, że grając 17 lat w kadrze, 11 będąc jej kapitanem, będąc przykładem jako sportowiec dla młodych ludzi, tak się nie postępuje" - mówił rano w Polsat News były wybitny reprezentant Polski Dariusz Dziekanowski. „A co do opaski kapitana, pamiętajmy, że to drużyna go wybiera, a nie trener czy działacze. Ale chyba trener i działacze myślą, że mogą wszystko robić z reprezentacją. Cezary Kulesza [prezes PZPN] wiedział o tej decyzji, musieli podjąć ją wspólnie z Probierzem. Kulesza jest tak odważny, że zrobi strusia i sam nie wyjdzie powiedzieć, że popiera Michała Probierza. Będzie czekał na rozwój sytuacji” - dodał.
Z kolei portal sport.tvp.pl pisze, że Lewandowski mocno skrytykował sztab jeszcze po marcowych meczach eliminacji do mundialu. „Zrugał do spodu sztab szkoleniowy reprezentacji Polski. Jego wypowiedź dla Jacka Kurowskiego w TVP po wygranym 2:0 meczu z Maltą była tylko delikatną cząstką tego, co usłyszeli w szatni trenerzy i przy okazji, piłkarze. A usłyszeli, że do niczego się nie nadają, że treningi są fatalne, a czas marnowany na dośrodkowania oraz stałe fragmenty” - czytamy w tym serwisie.
„Z tego co mi wiadomo: Michał Probierz zadzwonił do Roberta, zakomunikował swoją decyzję, rozłączył się, a po sekundzie pojawił się komunikat na platformie X. Tutaj nie było żadnej dyskusji, nie było żadnej komunikacji dwutorowej” – napisał w mediach społecznościowych Tomasz Włodarczyk z portalu Meczyki.pl. Potem dodał w programie tego serwisu: „Robert, jak mi się wydaje, uznał, że selekcjoner postawił go pod ścianą. A skoro postawił go pod ścianą, to zaufanie zostało utracone. Myślę, że można było to zrobić zdecydowanie inaczej”.
2. Zamieszki w USA, Trump eskaluje
Protesty w Los Angeles wybuchły w piątek, 6 czerwca, po tym, jak agenci federalni z Urzędu ds. Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) przeszukali jedną z hurtowni odzieży i aresztowali co najmniej 44 pracujących w niej imigrantów. Ponad tysiąc osób rozpoczęło protest przed siedzibą ICE, władze użyły granatów hukowo-błyskowych i gazu pieprzowego, aby rozpędzić demonstrujących. Co najmniej jedna osoba została ranna, a cztery aresztowano.
W sobotę rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt ogłosiła, że w związku z protestami przeciwko służbom migracyjnym do Los Angeles skierowanych będzie 2 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej. Zarzuciła jednocześnie przedstawicielom Demokratów we władzach Kalifornii, że „zrzekli się odpowiedzialności za ochronę swoich obywateli”.
Prezydent Donald Trump w swoich mediach społecznościowych napisał, że jeśli gubernator Kalifornii i burmistrzyni Los Angeles „nie potrafią wykonać swojej pracy, a wszyscy wiedzą, że nie potrafią, to do sprawy wkroczy rząd federalny i rozwiąże problem ZAMIESZEK i SZABROWNIKÓW tak jak powinien być rozwiązany!!!”. Demokratyczny gubernator stanu Kalifornia Gavin Newsom zapewnił, że władzom Kalifornii nie jest potrzebna pomoc, a decyzja prezydenta ma jedynie charakter eskalacyjny.
3. PKW o anomaliach wyborczych
W poniedziałek o godz. 17:00 odbędzie się posiedzenie Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące nieprawidłowości wyborczych w protokołach niektórych Okręgowych Komisji Wyborczych. „Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyborów na Prezydenta R.P. na podstawie sprawozdania przedstawionego przez PKW oraz po rozpoznaniu protestów” – poinformował Ryszard Kalisz na platformie X.
Media od kilku dni informowały o kontrowersjach związanych z liczeniem głosów w niektórych komisjach podczas niedzielnej drugiej tury wyborów prezydenckich. Do nieprawidłowości mogło dojść w kilkunastu komisjach. Jedną z nich jest obwodowa komisja wyborcza nr 95 przy ul. Stawowej w Krakowie, gdzie odwrotnie przypisano głosy oddane w drugiej turze wyborów prezydenckich na Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego.
Różnica pomiędzy obydwoma kandydatami wyniosła ponad 369 tys. głosów – Karol Nawrocki zdobył 10 mln 606 tys. 877 głosów, a Rafał Trzaskowski 10 mln 237 tys. 286.
4. Spotkanie Trump-Zełenski
Trwają przygotowania do spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego, które ma się odbyć podczas szczytu G7 w Kanadzie (8–9 czerwca) – powiedział w niedzielę Andrij Jermak, szef kancelarii szefa państwa ukraińskiego.
Ostatnia rozmowa prezydentów USA i Ukrainy miała miejsce 28 lutego i wymknęła się spod kontroli. J.D. Vance zarzucił Zełenskiemu brak szacunku dla przywództwa Trumpa i nieokazywanie wdzięczności, do swojego zastępcy szybko dołączył Trump i wybuchła awantura. „Zełenski – jak pisał w „Polityce” Jędrzej Winiecki – nie pozwolił się zastraszyć, choć prezydent Stanów Zjednoczonych z zastępcą u boku przestrzegał go, że sprowokuje trzecią wojną światową, jeśli się nie podporządkuje i nie podpisze umowy o dostępie amerykańskich przedsiębiorstw do ukraińskich złóż surowców naturalnych”. Umowy tej, ostatecznie, wtedy nie podpisano, a prezydent Ukrainy w pośpiechu opuścił Biały Dom.
5. Nie żyje Ewa Dałkowska
„Dzisiaj odeszła Ewa Dałkowska, wspaniała aktorka, Przyjaciółka. Od początku tworzyła zespół Nowego Teatru, współtworzyła jego sens” – poinformował na Facebooku Nowy Teatr.
„Talent nadzwyczajny. Wyjątkowe połączenie empatii, skromności i nadzwyczajnej życzliwości. Wrocławianka” – napisał na platformie X były minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. „Różniły nas poglądy polityczne. Ale klasa, jakość tego sporu, troska o losy państwa i ludzi wyróżniały panią Ewę. Ról filmowych i teatralnych nie policzę. Wszystkie znaczące. Zdjęcie własne z ostatniego spotkania. Dla mnie ważne” – dodał.
Ewa Dałkowska urodziła się 10 kwietnia 1947 r. we Wrocławiu. W 1972 roku ukończyła wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W latach 1974–2008 była aktorką Teatru Powszechnego w Warszawie, w którym odniosła największe sukcesy. Od 2008 r. w Nowym Teatrze w Warszawie. W ostatnich latach wcieliła się m.in. w rolę Marii Kaczyńskiej w filmie „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego.
W dowód uznania za zasługi dla kultury polskiej została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Pożegnanie aktorki odbędzie się w piątek 13 czerwca o godz. 12 w kościele Św. Huberta w Zalesiu Górnym.