Kraj

Dziecko, niestety, narodzone

Czy doszło do przestępstwa nakłaniania do aborcji 14-latki? W tej sprawie jest wiele niejasności.

14-letniej dziewczynce pod presją środowisk katolickich odmówiono wykonania zabiegu aborcji w dwóch lubelskich szpitalach, mimo że miała zaświadczenie z prokuratury, iż ciąża jest wynikiem gwałtu. Podczas rozmowy z jednym z ordynatorów nagle pojawił się ksiądz i zaczął przekonywać, by urodziła. Z pomocą Federacji ds. Kobiet i Planowania Rodziny znaleziono miejsce w warszawskim szpitalu, gdzie miał odbyć się zabieg. Ale i tam dotarł lubelski ksiądz wraz z grupą tzw. obrończyń życia. Okupowali sekretariat, zaszczuli dziewczynę kompletnie. Gdy matka zatrzymała radiowóz, prosząc policję o ochronę, obrońcy życia w ślad za nimi wparowali do komisariatu.

Tymczasem z lubelskiego sądu dotarło pismo z postanowieniem o umieszczeniu dziewczynki w pogotowiu opiekuńczym do czasu zakończenia sprawy o pozbawienie jej matki praw rodzicielskich. Policja musiała ją tam przewieźć, stamtąd trafiła do szpitala. Po tym wszystkim źle się poczuła.

Już dwie prokuratury – po zawiadomieniu złożonym przez obrońców życia – badają, czy nie doszło do przestępstwa nakłaniania do aborcji.

W tej sprawie jest wiele niejasności. „Gazeta Wyborcza” informowała, że ciąża jest wynikiem gwałtu, potem pojawiły się informacje, że ojcem jest 15-letni kolega dziewczynki. Ona twierdzi, że została do współżycia zmuszona. Ciąża tak czy inaczej jest wynikiem czynu zabronionego, czyli obcowania płciowego z osobą poniżej 15 roku życia (może tu zachodzić taka sytuacja, że choć czyn jest zabroniony, to sprawca – ze względu na wiek – nie poniesie kary).

14-latka to jeszcze dziecko, niestety narodzone, więc obrońcy życia nie myślą o ochronie jej praw i jej kruchej psychiki. Historia ta pokazuje, że również u nas organizacje pro life zaczynają przechodzić od słów do czynów. Co dalej? Strzelanie do ginekologów? Lincz na ciężarnej dziewczynce?

Polityka 24.2008 (2658) z dnia 14.06.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 9
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną