Kraj

Do użytku wewnętrznego?

Czy narodzi się nowa centrolewicowa partia z Dariuszem Rosatim na czele?

Czy z inicjatywy politycznej, która miała swoją pierwszą odsłonę w sobotę 18 października w Krakowie, narodzi się nowa centrolewicowa partia? Czy jej szefem zostanie Dariusz Rosati? Krakowska konferencja miała głównie charakter programowy, ale wielu zebranych nie ukrywało, że to pomysł na odnowienie koalicji SDPL i Partii Demokratycznej, a także na poszerzenie partyjnego spektrum. Rozmowy, i to zaawansowane, trwają z Zielonymi oraz z Partią Kobiet. Przeprowadzono już także sporo badań fokusowych, z których wynika, że wyborców nie znajdzie żaden Centrolew ani Centrolewica. Powstał więc problem, jak nazwać nową lewicę, żeby się z lewicą nie kojarzyła. Na początek wybrano nazwę będącą jednocześnie tytułem konferencji – Otwarta Polska. Ona najlepiej wypadła w badaniach opinii. Konferencja zgromadziła spore grono: od Włodzimierza Cimoszewicza (byłby liderem naturalnym, ale nie chce ani polityki partyjnej, ani kandydowania w wyborach prezydenckich) po Wojciecha Olejniczaka, który wpadł na chwilę, bo najwyraźniej nie zamierza zrywać związków z SLD. Grzegorza Napieralskiego nie zaproszono, gdyż ta inicjatywa nie chce mieć nic wspólnego z SLD.

Inicjatorzy konferencji: Andrzej Celiński, Jan Widacki i Marek Balicki, nie określają, co z tej programowej narady się zrodzi. Jeśli koalicja lewicowych ugrupowań, to największą szansę, by stanąć na jej czele, ma Dariusz Rosati, także dlatego, że ma najwięcej determinacji, by stworzyć nowy ruch jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wstępnie zainteresowany nowym przedsięwzięciem był Andrzej Olechowski, ale w Krakowie się nie pojawił. Słychać, że inicjatywą interesuje się Paweł Piskorski. Nie bardzo więc wiadomo, czy ma powstać maszyneria, która kilka osób wyniesie do Parlamentu Europejskiego, czy też będzie to próba tworzenia nowego ugrupowania do użytku wewnętrznego.

Wszystkich łączy jednak przekonanie, że szyld SLD jest już nie do odświeżenia, a wybór Grzegorza Napieralskiego na szefa Sojuszu zamknął tę partię w bardzo ciasnych opłotkach. Otwarta Polska ma być alternatywą, ale być może skończy na konferencjach programowych (na razie zaplanowano ich prawie 50) i dyskusjach w gronie dobrych znajomych. Od dyskusji, zwłaszcza na dobrym merytorycznie poziomie, jak w Krakowie, może się coś zacząć. Ale co? Pytanie jest otwarte jak Otwarta Polska.

  
 

Polityka 43.2008 (2677) z dnia 25.10.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 6
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną