Prezydent chce być nadal prezydentem i pragnie, aby jego brat został ponownie premierem. Premier zaś chce zostać prezydentem, przy założeniu, że Jarosław Kaczyński nigdy już premierem nie zostanie. Ten splot sprzecznych interesów wytwarza wielką negatywną energię, która musi gdzieś znaleźć ujście.
Czy narodzi się nowa centrolewicowa partia z Dariuszem Rosatim na czele?
Rozmowa z Leszkiem Czarneckim, najbogatszym Polakiem, kontrolującym m.in. giełdowe banki Getin oraz Noble.
Najbardziej znienawidzonym i najczęściej piętnowanym fenomenem III RP jest salon. Publicyści IV RP już nawet nie wyjaśniają, o czym piszą, kiedy go krytykują. Przecież wiadomo.
Czy objęcie archidiecezji gdańskiej przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia oznacza kres pomorskiego sojuszu ołtarza i tronu?
„Mała Ojczyzna pod skrzydłami Białego Ptaka, Zduńska Wola w gospodarnych rękach Zenona Rzeźniczaka”. Ten utwór zniknął ze strony internetowej prezydenta miasta tuż po referendum, w którym go odwołano.
Rok 2002: obywatelka miasta Olsztyn Lidia Staroń walczy z prezesem spółdzielni mieszkaniowej Zenonem Procykiem. Zarzuca mu prywatę. Rok 2008: obywatelka Staroń jest posłem na Sejm, a Procyk to były prezes. On broni się przed sądem. Ona przed publicznymi oskarżeniami o prywatę.
Każdy komputer to potencjalny agent do zwerbowania – sypnie informacjami o właścicielu, wyzeruje konto bankowe, zepsuje biznes, wrobi w skandal, rozwiedzie z żoną.
Dzisiaj publicznie można powiedzieć już wszystko. W słowach nie przebierają prezenterzy, uczestnicy programów, artyści. Agresja słowna zdominowała debatę polityczną. Ba, pozwalają sobie na nią nawet biskupi.
Okazuje się, że wciąż, nawet w warunkach spokojnej, cywilizowanej demokracji, można nagle stracić niemal wszystko. A zawsze najszybciej słabnącą walutą jest zaufanie.
Kończy się pięcioletnia epopeja w Iraku. Wracamy bez kontraktów, za to z trochę lepszą armią. I z poczuciem, że wzięliśmy udział w niepotrzebnej wojnie.
Węgiel czy biomasa? Energia wiatru, gazu, a może raczej atomu? Spór o to, jak uporać się z nadchodzącym kryzysem energetycznym, staje się coraz bardziej zażarty. Niestety, jak to u nas, wszystko kończy się na gadaniu.
Całkowita wartość akcji spółek notowanych na światowych giełdach wiosną 2008 r. była równa 58 bln dol. We wrześniu 2008 r. spadła do 40 bln dol., a obecnie jest o kolejne 8 bln dol. niższa. To więcej niż pięćdziesięciokrotność rocznego dochodu narodowego Polski. Gdzie się podziały te pieniądze?
Ekonomiczny Nobel dla Paula Krugmana może być znakiem równie ważnym jak 32 lata temu Nobel dla Miltona Friedmana. Tych dwóch ekonomistów tak wiele dzieli, że niemal wszystko ich łączy.
Przenikliwość moralna i intelektualna
Najsłabsza powieść tego noblisty
Mówienie o wielonarodowym kinie azjatyckim jako całości ma sens. Dowodem festiwal w Pusan, największy na świecie przegląd tamtejszego dorobku filmowego.
Jesienią 1939 r. Jerzy Waldorff wyruszył z okupowanej Warszawy do Wilna, żeby odnaleźć Mieczysława Jankowskiego, z którym później był do śmierci. O jednej z tajemnic życia wybitnego krytyka muzycznego, wieloletniego współpracownika „Polityki”, pisze w swej nowej książce Mariusz Urbanek. Przedstawiamy fragment.
Co roku literacka Nagroda Nobla wywołuje spory. Tym razem jednak debatę, która trwa po obu stronach Atlantyku, sprowokował przewodniczący Szwedzkiej Akademii Horace Engdahl, wygłaszając kontrowersyjną tezę o wyższości literatury europejskiej nad amerykańską.
„Prawiek i inne czasy” jest książką przełomową w literackiej karierze Olgi Tokarczuk. To właśnie dzięki niej odniosła artystyczny i komercyjny sukces.
Mija 220 lat od pierwszej kampanii prezydenckiej w Ameryce. Jerzy Waszyngton, z jednym zębem i plantacjami pełnymi niewolników, nie wygrałby dziś żadnych wyborów.
30 lat temu, po wyborze nowej głowy Kościoła katolickiego, peerelowscy cenzorzy raźno zabrali się do roboty. Niebezpiecznych aluzji dopatrzono się nawet w wierszu Juliusza Słowackiego.
Uroczystość wręczania słynnych już Ig Nobli obfituje w niezwykłe wydarzenia. Nasz wysłannik przy tym był.
Preparat opracowany przez japońskiego uczonego czyni cuda nie tylko w rolnictwie. Tzw. efektywne mikroorganizmy wykorzystuje się do oczyszczania ścieków, do produkcji środków czystości, a nawet kosmetyków.
Lada dzień w powietrze wzniesie się Airbus A400M, wielki samolot transportowy, budowany wspólnymi siłami Europy. Zanim to nastąpi, przypominamy pierwszych konstruktorów maszyn latających.
Zmysłowe zapachy, odprężające masaże, kąpiele i wyszukane diety – to oferta salonów SPA. Czy można dzięki nim odzyskać zdrowie i dobre samopoczucie, czy też są tylko oazami luksusu, gdzie przyjemnie wydaje się pieniądze?
Zaczyna się pogoń za skarbami podmorskiej Arktyki. Pięć państw nie będzie czekać, aż stopnieje cały lód. A topi się szybko.
Suspens w najciekawszych od półwiecza wyborach w USA już wkrótce się skończy. Mimo sondażowej przewagi senatora Obamy – wynik, jak w meczu piłkarskim, poznamy dopiero z ostatnim gwizdkiem. Ten leksykon wyjaśnia dlaczego.
To oni porwali polskiego inżyniera w Pakistanie. Wielu nie potrafi pisać, walczą prymitywną bronią. Mimo to właśnie na talibach może potknąć się potęga NATO.
Ruch Autonomii Śląska postrzegany był do tej pory jako regionalny folklor polityczny. Wszystko było w porządku, dopóki zrzeszał wyłącznie Ślązaków. Teraz jest inaczej. Czy to znaczy, że groźniej?
Rozmowa z Zenonem Kruczyńskim, dawniej myśliwym, dziś ekologiem, autorem książki 'Farba znaczy krew'.
Psi smalec wcale nie jest lekarstwem. Ale może być trucizną. Tymczasem w Polsce wciąż jest wytapiany.
Ruch Chorzów, obecnie klub środka ligowej tabeli, z jednym z najniższych budżetów w naszej ekstraklasie, 13 listopada ma trafić na giełdę. Jako pierwszy klub sportowy w Polsce.
Polacy mają wiele, gwarantujących samozadowolenie, wyobrażeń o sobie.
W Katowicach uczą, jak być wodzirejem na imprezach bez alkoholu.