Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Światowa liga

Najlepsze imprezy kulturalne tegorocznego lata

Opener Festival - ta impreza otworzyła nowy rozdział w historii polskich festiwali Opener Festival - ta impreza otworzyła nowy rozdział w historii polskich festiwali Wojtek Radomski / Forum
Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy listę polskich imprez kulturalnych na najwyższym poziomie. Prezentujemy ją wedle podziału na branże i w porządku chronologicznym. Tym razem kategoria ŚWIATOWA LIGA.

Open’er Festival (Gdynia, 30.06–3.07)

Ta impreza otworzyła nowy rozdział w historii polskich festiwali, które już bez kompleksów ściągają najbardziej znanych artystów muzyki popularnej z całego świata. A także zapowiedziała czasy, w których już nie tylko Polacy będą jeździć za granicę, ale światowa publiczność zacznie przyjeżdżać do nas. Dlatego na tegoroczne dziesiąte urodziny każda z konkurencyjnych imprez powinna przesłać gratulacje.

maltafestival (Poznań, 4–9.07)

Z festiwalu teatru ulicznego i alternatywnego wyewoluował w jedną z najważniejszych imprez teatralnych w kraju. Najgorętsze nazwiska ze świata, najnowsze trendy i największe zaskoczenia. Do tego koncerty nad jeziorem Malta oraz ciekawe działania w sferze miejskiej. Dla wszystkich, którzy chcą trzymać rękę na teatralnym pulsie, jazda obowiązkowa.

Off Festival (Katowice, 4–7.08)

Festiwal z twarzą Artura Rojka – lidera Myslovitz, ale też promotora muzyki alternatywnej. Trudno sobie wyobrazić bardziej różnorodne i ambitne grono artystów na dużej, masowej imprezie. To festiwal wtajemniczonych i podróż przez całą offową scenę, przez wszystkie jej wyjątkowe światy – od urokliwie kiczowatej muzyki tanecznej po wymagającą muzykę metalową.

Międzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa (Warszawa, 16.08–3.09)

Zaledwie w ciągu kilku lat stał się jednym z najważniejszych festiwali w tej części Europy i jedną z największych atrakcji kulturalnych sezonu letniego w Polsce. Wciąż otwarty na muzyczne odkrycia, zwłaszcza w dziedzinie wykonawstwa na instrumentach historycznych. Światowe gwiazdy pianistyki (i nie tylko) polubiły już sierpniowe przyjazdy do Warszawy. Publiczność też.

Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans (Wrocław, 3–18.09)

Od niemal pół wieku pozostaje niezachwianą marką. Stały profil festiwalu oratoryjno-kantatowego, na którym wykonuje się muzykę z różnych epok aż po współczesność, przełamywany jest koncertami solowymi i kameralnymi. Udział wybitnych artystów zapewniony.

Warszawski Festiwal Filmowy (początek października)

Awans do elitarnej klasy A w światowym rankingu imprez filmowych podniósł i tak już wysoką pozycję festiwalu. I wyśrubował dodatkowo jakość premierowych, konkursowych tytułów. Zdobywcy nagród mogą liczyć na międzynarodowe uznanie, a nawet nominacje oscarowe. Festiwal mocno i skutecznie promuje również polskie kino, organizując targi oraz profesjonalne pokazy dla zagranicznych selekcjonerów.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog – Wrocław” (Wrocław, 8–15.10)

Odbywa się co dwa lata. Kiedyś zderzenie teatralnego Wschodu z Zachodem, spotkanie kontrastowych tradycji scenicznych, estetyki i konwencji gry. Dziś, w dobie globalizmu, po prostu prezentacja najważniejszych wydarzeń z teatralnego świata z ostatnich sezonów.

Unsound Festival (Kraków, 8–15.10)

W ciągu kilku lat zbudował taki prestiż oraz zbiór autorskich przedsięwzięć, że zawędrował na dwie kolejne gościnne edycje także do Nowego Jorku. W nowych obszarach muzyki (elektronika, improwizacja, scena taneczna itd.) nie ma sobie równych w tej części Europy. Stąd niecodzienne proporcje między publicznością z kraju i wyjątkowo licznymi przybyszami z zagranicy oraz komentarze w światowych mediach.

Międzynarodowy Festiwal im. Josepha Conrada (Kraków, 2–6.11)

Nie jest wcale poświęcony twórczości Conrada, tylko światowej literaturze. Lista gości pierwszych dwu edycji i tłumy na spotkaniach potwierdzają, że na „Conradzie” jest rzeczywiście światowo.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage (Bydgoszcz, koniec listopada)

Najbardziej gwiazdorski ze wszystkich polskich festiwali. Zjeżdżają nań wielkie sławy z Hollywood i okolic, udzielając studentom szkół filmowych mistrzowskich lekcji zawodowstwa. Gdziekolwiek się odbywa (debiutował w Toruniu, potem była Łódź, teraz – Bydgoszcz), zawsze może liczyć na wsparcie i przychylność środowiska. W parze z doskonałą selekcją idzie ogromna ambicja jego organizatorów.

Przygotowali Piotr Sarzyński, Bartek Chaciński, Aneta Kyzioł, Justyna Sobolewska, Janusz Wróblewski

Polityka 18.2011 (2805) z dnia 29.04.2011; Festiwalowy przewodnik; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Światowa liga"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi - nowy Pomocnik Historyczny POLITYKI

24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny POLITYKI „Dzieje polskiej wsi”.

(red.)
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną