25 książek na lato - co czytać na urlopie?

Literatura do plecaka
Kryminał? Powieść sensacyjna? A może coś ambitnego? Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy przegląd najciekawszych propozycji wakacyjnych lektur. Do zabrania nad morze i w góry.
Do poczytania latem 2011
mk/materiały prasowe

Do poczytania latem 2011

materiały prasowe

materiały prasowe

materiały prasowe

materiały prasowe

materiały prasowe

Latem wydaje się inne książki niż przez resztę roku. Inne się także czyta. Podczas upałów najlepiej sprawdza się literatura gatunkowa: kryminał, thriller, fantastyka oraz melodramaty i romanse. Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy przegląd najciekawszych propozycji wakacyjnych lektur. Obok literatury popularnej umieściliśmy w nim także kilka pozycji na chłodniejsze, deszczowe dni. W gorące dni lepiej uciec „pod słońce Toskanii” lub pogrążyć się w „grze o tron”.

***

Powieść obyczajowa

Sarah Kate-Lynch, "Za oknem cukierni", Prószyński i S-ka
Bujna zieleń, świeże cantucci i toskańskie lato to recepta Sary Kate-Lynch na szczęśliwe życie. Gwiazda korporacji, Lily Turner, dowiaduje się, że jej mąż, Daniel, ukrywa drugą rodzinę wśród wzgórz Toskanii. Zamiast rozpaczać, porzuca sale konferencyjne Manhattanu i udaje się do Włoch, żeby tutaj rozpocząć nowe życie.
data wydania: 8 VI

Nicholas Sparks, "Bezpieczna przystań", Albatros
Romans popularnego autora, któremu światową sławę przyniosły ekranizacje, szczególnie „List w butelce” z Kevinem Costnerem i Robin Penn Wright. „Bezpieczna przystań” to, rozgrywająca się w prowincjonalnym amerykańskim miasteczku, historia młodej kobiety, która nie może uwolnić się od dawnych koszmarów nawet dzięki prawdziwej miłości.
data wydania: 15 VI

Sabina Berman, Dziewczyna, która pływała z delfinami, Znak
Kobieca wersja „Forresta Gumpa”. Prawa do książki Berman sprzedano już do 20 krajów. Meksykańska pisarka opowiada historię autystycznej dziewczyny, która bardziej troszczy się o zwierzęta niż o to, co myślą o niej inni. Jednak, żeby żyć w społeczeństwie, musi nauczyć się wyrażania emocji. Do tego nie wystarczą fotograficzna pamięć i oryginalne postrzeganie świata.
data wydania: 15 VI

Susan Vreeland, "Niedziela nad Sekwaną. Renoir i >>Śniadanie wioślarzy<<", Bukowy Las
Paryż podnosi się po wojnie francusko-pruskiej, a jego mieszkańcy pragną znów czerpać radość z życia. Dla Susan Vreeland słynny obraz Renoira jest punktem wyjścia do opowieści o wybitnym impresjoniście i postaciach z jego dzieła. Pisarka przygląda się ich klęskom i triumfom. Burzliwe romanse stają się pretekstem do przedstawienia atmosfery schyłku XIX stulecia w ówczesnej stolicy świata.
data wydania: 17 VI

Eduardo Mendoza, "Niewinność zagubiona w deszczu", Znak
Siostra Consuelo spotyka utracjusza don Augusto, prowincjonalnego Casanovę. Upalna Katalonia to miejsce, w którym namiętności biorą górę nad rozsądkiem. Mendoza porzuca powieść detektywistyczną, by tym razem bawić siebie – i czytelnika – konwencją melodramatu.
data wydania: 27 VI

Catrin Collier, "Córka Magdy", Prószyński i S-ka
Polka Magda Janek przybywa do walijskiego miasteczka Pontypridd. Skończyła się II wojna światowa, która przekreśliła jej życiowe plany. Nie ma pieniędzy, ale marzy o lepszej przyszłość dla siebie i swojej córki, Heleny. Przed atrakcyjną, pewną siebie córką Magdy otwierają się szanse, o których jej matka nawet nie śniła. Gdy szykuje się do ślubu z przystojnym Nedem, dochodzi do największej tragedii w jej szczęśliwym do tej pory życiu. Melodramat Collier ma autobiograficzny charakter – jej matka urodziła się w Olsztynie.
data wydania: 28 VI

Patricia Atkinson, "W dojrzewającym słońcu. O kobiecie, która stworzyła winnicę", Wydawnictwo Literackie
W 1990 roku Atkinson rzuciła wielką karierę w londyńskim banku, aby przeprowadzić się do Bergerac we francuskiej Akwitanii. Tu wraz z mężem rozpoczęła zupełnie nowe życie w cieniu kilkuhektarowej winnicy. „W dojrzewającym słońcu” to opowieść o wielkich marzeniach, wewnętrznej przemianie i szczęściu, na które trzeba zapracować. Książka przypominająca cykle „Pod słońcem Toskanii” Frances Mayes i „Dobry rok” Petera Mayle’a, które odniosły spektakularny sukces zarówno u czytelników, jak i w kinach.
data wydania: VII

***

Kryminał, horror, thriller

Marek Krajewski, "Liczby Charona", Znak
Trzecia książka z komisarzem Popielskim w roli głównej i międzywojennym Lwowem w tle najbardziej popularnego polskiego autora kryminałów. Komisarz zostaje zwolniony z powodów dyscyplinarnych. Szansą na powrót do policyjnych szeregów staje się dla Popielskiego seryjny morderca, który próbuje grać na antysemickich nastrojach.
data wydania: 18 V

Stephen King, "Czarna bezgwiezdna noc", Albatros
Zbiór czterech opowiadań mistrza horroru. Prosty, precyzyjny język bez zbędnych ozdobników i przegadanych fragmentów. Amerykański pisarz odkrywa i opisuje zło, które tkwi w nas samych. W „Dobrym interesie” pojawia się faustowski motyw paktu z diabłem, zaś w „Dobranym małżeństwie” Darcy odkrywa nieznane, przerażające oblicze męża. Najlepsza książka Kinga w ostatnich latach.
data wydania: 18 V

John Grisham, "Zeznanie", Amber
Mistrz thrillera prawniczego powraca. W Stanach jego nowa powieść jest już bestsellerem. Niewinny człowiek skazany zostaje na karę śmierci, zaś właściwy morderca przyznaje się do winy cztery dni przed wykonaniem wyroku. Czy bohaterom książki Grishama uda się wygrać z bezdusznym systemem?
data wydania: 7 VI

Jussi Adler-Olsen, "Kobieta w klatce", słowo/obraz terytoria
Bogactwo skandynawskiego kryminału wydaje się niewyczerpane, o czym świadczy książka Adlera-Olsena. Z pokładu promu znika piękna i przebojowa parlamentarzystka, Merete Lynggaard. Policyjne śledztwo zakrojone na dużą skalę nie daje rezultatu. Duński parlament podejmuje decyzję o utworzeniu Departamentu Q, wydziału policji do spraw szczególnej wagi. Na jego czele staje Carl Mørck, który ma rozszyfrować zagadkę zniknięcia Lynggaard.
data wydania: 10 VI

James Ellroy, "Krew to włóczęga", Sonia Draga
Nowa powieść autora „Czarnej Dalii”, zekranizowanej przez Briana De Palmę. Ostatnia odsłona trylogii o amerykańskim świecie przestępczym. Giną Martin Luther King i Robert Kennedy. Hipisowskie „lato miłości” ustępuje miejsca wielkiej polityce czyli przemocy, pieniądzom i podejrzanym interesom.
Agenta FBI Dwight Holly i były policjant Wayne Tedrow muszą zmierzyć się z dilerami, zabójcami, prostytucją i rasizmem w „Mieście Aniołów”.
data wydania: 29 VI

Camilla Läckberg, Syrenka, Czarna Owca
Szósta powieść z Patrickiem Hedströmem i Eriką Falck w rolach głównych jeszcze przed premierą trafiła na pierwsze miejsce bestsellerów Empiku, a zagranicą sprzedała się już w 2 milionach egzemplarzy. Tym razem do pisarza Christiana Thydella trafiają listy z pogróżkami. Sprawa ma związek z tajemniczym zabójstwem sprzed kilku miesięcy.data wydania: 29 VI

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną