Kultura

Literatura do plecaka

25 książek na lato - co czytać na urlopie?

Do poczytania latem 2011 Do poczytania latem 2011 mk / materiały prasowe
Kryminał? Powieść sensacyjna? A może coś ambitnego? Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy przegląd najciekawszych propozycji wakacyjnych lektur. Do zabrania nad morze i w góry.
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe

Latem wydaje się inne książki niż przez resztę roku. Inne się także czyta. Podczas upałów najlepiej sprawdza się literatura gatunkowa: kryminał, thriller, fantastyka oraz melodramaty i romanse. Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy przegląd najciekawszych propozycji wakacyjnych lektur. Obok literatury popularnej umieściliśmy w nim także kilka pozycji na chłodniejsze, deszczowe dni. W gorące dni lepiej uciec „pod słońce Toskanii” lub pogrążyć się w „grze o tron”.

***

Powieść obyczajowa

Sarah Kate-Lynch, "Za oknem cukierni", Prószyński i S-ka
Bujna zieleń, świeże cantucci i toskańskie lato to recepta Sary Kate-Lynch na szczęśliwe życie. Gwiazda korporacji, Lily Turner, dowiaduje się, że jej mąż, Daniel, ukrywa drugą rodzinę wśród wzgórz Toskanii. Zamiast rozpaczać, porzuca sale konferencyjne Manhattanu i udaje się do Włoch, żeby tutaj rozpocząć nowe życie.
data wydania: 8 VI

Nicholas Sparks, "Bezpieczna przystań", Albatros
Romans popularnego autora, któremu światową sławę przyniosły ekranizacje, szczególnie „List w butelce” z Kevinem Costnerem i Robin Penn Wright. „Bezpieczna przystań” to, rozgrywająca się w prowincjonalnym amerykańskim miasteczku, historia młodej kobiety, która nie może uwolnić się od dawnych koszmarów nawet dzięki prawdziwej miłości.
data wydania: 15 VI

Sabina Berman, Dziewczyna, która pływała z delfinami, Znak
Kobieca wersja „Forresta Gumpa”. Prawa do książki Berman sprzedano już do 20 krajów. Meksykańska pisarka opowiada historię autystycznej dziewczyny, która bardziej troszczy się o zwierzęta niż o to, co myślą o niej inni. Jednak, żeby żyć w społeczeństwie, musi nauczyć się wyrażania emocji. Do tego nie wystarczą fotograficzna pamięć i oryginalne postrzeganie świata.
data wydania: 15 VI

Susan Vreeland, "Niedziela nad Sekwaną. Renoir i >>Śniadanie wioślarzy<<", Bukowy Las
Paryż podnosi się po wojnie francusko-pruskiej, a jego mieszkańcy pragną znów czerpać radość z życia. Dla Susan Vreeland słynny obraz Renoira jest punktem wyjścia do opowieści o wybitnym impresjoniście i postaciach z jego dzieła. Pisarka przygląda się ich klęskom i triumfom. Burzliwe romanse stają się pretekstem do przedstawienia atmosfery schyłku XIX stulecia w ówczesnej stolicy świata.
data wydania: 17 VI

Eduardo Mendoza, "Niewinność zagubiona w deszczu", Znak
Siostra Consuelo spotyka utracjusza don Augusto, prowincjonalnego Casanovę. Upalna Katalonia to miejsce, w którym namiętności biorą górę nad rozsądkiem. Mendoza porzuca powieść detektywistyczną, by tym razem bawić siebie – i czytelnika – konwencją melodramatu.
data wydania: 27 VI

Catrin Collier, "Córka Magdy", Prószyński i S-ka
Polka Magda Janek przybywa do walijskiego miasteczka Pontypridd. Skończyła się II wojna światowa, która przekreśliła jej życiowe plany. Nie ma pieniędzy, ale marzy o lepszej przyszłość dla siebie i swojej córki, Heleny. Przed atrakcyjną, pewną siebie córką Magdy otwierają się szanse, o których jej matka nawet nie śniła. Gdy szykuje się do ślubu z przystojnym Nedem, dochodzi do największej tragedii w jej szczęśliwym do tej pory życiu. Melodramat Collier ma autobiograficzny charakter – jej matka urodziła się w Olsztynie.
data wydania: 28 VI

Patricia Atkinson, "W dojrzewającym słońcu. O kobiecie, która stworzyła winnicę", Wydawnictwo Literackie
W 1990 roku Atkinson rzuciła wielką karierę w londyńskim banku, aby przeprowadzić się do Bergerac we francuskiej Akwitanii. Tu wraz z mężem rozpoczęła zupełnie nowe życie w cieniu kilkuhektarowej winnicy. „W dojrzewającym słońcu” to opowieść o wielkich marzeniach, wewnętrznej przemianie i szczęściu, na które trzeba zapracować. Książka przypominająca cykle „Pod słońcem Toskanii” Frances Mayes i „Dobry rok” Petera Mayle’a, które odniosły spektakularny sukces zarówno u czytelników, jak i w kinach.
data wydania: VII

***

Kryminał, horror, thriller

Marek Krajewski, "Liczby Charona", Znak
Trzecia książka z komisarzem Popielskim w roli głównej i międzywojennym Lwowem w tle najbardziej popularnego polskiego autora kryminałów. Komisarz zostaje zwolniony z powodów dyscyplinarnych. Szansą na powrót do policyjnych szeregów staje się dla Popielskiego seryjny morderca, który próbuje grać na antysemickich nastrojach.
data wydania: 18 V

Stephen King, "Czarna bezgwiezdna noc", Albatros
Zbiór czterech opowiadań mistrza horroru. Prosty, precyzyjny język bez zbędnych ozdobników i przegadanych fragmentów. Amerykański pisarz odkrywa i opisuje zło, które tkwi w nas samych. W „Dobrym interesie” pojawia się faustowski motyw paktu z diabłem, zaś w „Dobranym małżeństwie” Darcy odkrywa nieznane, przerażające oblicze męża. Najlepsza książka Kinga w ostatnich latach.
data wydania: 18 V

John Grisham, "Zeznanie", Amber
Mistrz thrillera prawniczego powraca. W Stanach jego nowa powieść jest już bestsellerem. Niewinny człowiek skazany zostaje na karę śmierci, zaś właściwy morderca przyznaje się do winy cztery dni przed wykonaniem wyroku. Czy bohaterom książki Grishama uda się wygrać z bezdusznym systemem?
data wydania: 7 VI

Jussi Adler-Olsen, "Kobieta w klatce", słowo/obraz terytoria
Bogactwo skandynawskiego kryminału wydaje się niewyczerpane, o czym świadczy książka Adlera-Olsena. Z pokładu promu znika piękna i przebojowa parlamentarzystka, Merete Lynggaard. Policyjne śledztwo zakrojone na dużą skalę nie daje rezultatu. Duński parlament podejmuje decyzję o utworzeniu Departamentu Q, wydziału policji do spraw szczególnej wagi. Na jego czele staje Carl Mørck, który ma rozszyfrować zagadkę zniknięcia Lynggaard.
data wydania: 10 VI

James Ellroy, "Krew to włóczęga", Sonia Draga
Nowa powieść autora „Czarnej Dalii”, zekranizowanej przez Briana De Palmę. Ostatnia odsłona trylogii o amerykańskim świecie przestępczym. Giną Martin Luther King i Robert Kennedy. Hipisowskie „lato miłości” ustępuje miejsca wielkiej polityce czyli przemocy, pieniądzom i podejrzanym interesom.
Agenta FBI Dwight Holly i były policjant Wayne Tedrow muszą zmierzyć się z dilerami, zabójcami, prostytucją i rasizmem w „Mieście Aniołów”.
data wydania: 29 VI

Camilla Läckberg, Syrenka, Czarna Owca
Szósta powieść z Patrickiem Hedströmem i Eriką Falck w rolach głównych jeszcze przed premierą trafiła na pierwsze miejsce bestsellerów Empiku, a zagranicą sprzedała się już w 2 milionach egzemplarzy. Tym razem do pisarza Christiana Thydella trafiają listy z pogróżkami. Sprawa ma związek z tajemniczym zabójstwem sprzed kilku miesięcy.data wydania: 29 VI

Fantastyka, literatura przygodowa

Kerrelyn Sparks, "Zakazane noce z wampirzycą", Amber 
Po sukcesie sagi Stephenie Meyer rozpętało się sequelowe szaleństwo. Sparks o wampirach zaczęła pisać w tym samym momencie, co sławniejsza dziś koleżanka. Tym, co autorkę „Zakazanych nocy…” odróżnia od Meyer, jest poczucie humoru, którego w jej „paranormalnych komediach romantycznych” nie brakuje. Vanda jest właścicielką klubu nocnego dla wampirów. Nie zawsze sobie radzi z emocjami. Czy pomoże jej w tym śmiertelnik Phil Jones?
data wydania: 1 VI

P. C. Cast, Kristin Cast, "Kuszona", Książnica
Podobnie jak Karrelyn Sparks sukces pań Cast (matka i córka) rozpoczął się od „Zmierzchu” Stephenie Meyer. Jednak o ile Sparks na pomysł wpadła wcześniej, o tyle Kristin i Phyllis postanowiły zarabiać na wampirach dopiero, gdy Meyer stała się gwiazdą. „Kuszona” to szósty tom popularnego cyklu „Dom nocy”. Na jego pomysł wpadła agent literacki, który zaproponował autorkom temat „szkoły dla wampirów”.
data wydania: 29 VI

George R. R. Martin, "Gra o tron", Zysk i S-ka
Pierwszy tom bestsellerowego cyklu George’a R. R. Martina. Znakomity serial na jego podstawie zrealizowało HBO. Tolkienowskie inspiracje, epicki rozmach, wielkie emocje i rozgrywka o najwyższą stawkę – trudno od literatury fantasy oczekiwać więcej.
data wydania: 10 V

Philip Dick, "Ubik", Rebis
Pierwsze od 14 lat wznowienie jednej z najlepszych powieści fantastycznonaukowych w historii. Rozróżnienie między prawdą a fikcją jest w jego świecie niemożliwe. Możliwe są za to zakrzywienia czasoprzestrzenne i podtrzymywanie przy życiu półżywych ludzi. Joe Chip pracuje dla korporacji, która zatrudnia osoby blokujące paranormalne moce. Sam Ubik to środek, który chroni przed możliwością podróży w czasie. Twórcy „Matriksa” uważnie czytali tę powieść, ale daleko im do rozmachu Dicka, a i wyobraźnia nie ta.
data wydania: 17 V

Terry Pratchett, "W północ się odzieję", Prószyński i S-ka
Nowa odsłona niezwykle popularnego cyklu „Świat Dysku”, którego wszystkie części sprzedały się łącznie już w ponad 65 milionach egzemplarzy. Pratchett to zdecydowanie najdowcipniejszy dziś autor fantasy i jeden z niewielu, którym udaje się przez długi czas utrzymywać wysoką formę pisarską.
data wydania: 17 V

Clive Cussler, Grant Blackwood, "Zaginione imperium", Amber
O popularności Clive’a Cusslera najdobitniej świadczy to, że niemal 20 jego książek znalazło się wśród bestsellerów „New York Timesa”. Pisane z Blackwoodem powieści, skierowane są przede wszystkim do młodszych czytelników. „Zaginione imperium” to drugi tom przygód poszukiwaczy skarbów, Sama i Remiego Fargo, którzy tym razem przemierzają m.in. Tanzanię, Madagaskar i Meksyk.
data wydania: 14 VI

Jacek Piekara, "Ja, inkwizytor. Bicz Boży", Fabryka Słów
Kolejna odsłona cyklu „inkwizytorskiego” znanego polskiego autora i zarazem pierwsza powieść w serii. Znajdujemy się w alternatywnym świecie, w którym Chrystus zstąpił z krzyża. Mordimer Madderdin, „młot na czarownice” i „miecz w rękach aniołów”, wywiera – nieco niezgodną z duchem miłosierdzia – zemstę na niewiernych.
data wydania: 17 VI

Andrzej Pilipiuk, "Oko jelenia. Sfera armilarna", Fabryka słów
Ostatni tom cyklu „Oko jelenia”. Historia trójki bohaterów, przeniesionych do XVI-wiecznej Norwegii przez Skrata – kosmicznego kolekcjonera – dobiega końca. Spróbują dopaść za wszelką cenę tytułowego artefaktu, Oka Jelenia. Na ich drodze stają hanzeatyccy zabójcy.
data wydania: VII

Biografia, reportaż

Tiziano Terzani, "Dobranoc, panie Lenin!", Zysk i S-ka
Relacja z ostatnich chwil Związku Radzieckiego. Florencki dziennikarz opowiada o różnorodności kulturowej imperium, jego legendarnych miastach, a także nieznanych, pozostawionych na marginesie historii miejscach. Głównymi bohaterami są jednak ludzie, których Terzani spotkał w sierpniu 1991 roku. Wizyta w Mauzoleum Lenina stanowi pretekst do odpowiedzi na pytanie, dlaczego przez tyle lat Zachód obawiał się mocarstwa.
data wydania: 14 VI

Walerij Paniuszkin, "Dwanaścioro niepokornych. Portrety rosyjskich dysydentów", Czarne
Reportaż o dysydentach epoki Putina, który czyta się jak powieść sensacyjną. Portret współczesnej Rosji, w której nie ma miejsca na wolność słowa i polityczny pluralizm. Bohaterów książki Paniuszkina różni bardzo wiele – są wśród nich konserwatyści, liberałowie i komuniści. Łączy ich jedno: sprzeciw wobec rosyjskiej „demokracji”.
data wydania: 5 VII

Peter Ackroyd, "Londyn. Biografia", Zysk i S-ka
Jedna z najciekawszych książek o Londynie, jakie kiedykolwiek powstały. Summa dorobku znanego brytyjskiego krytyka literackiego, autora biografii m.in. Szekspira, Chaucera i Blake’a. Autor śledzi przemiany miasta na przestrzeni wieków. Przygląda się jego historii, architekturze i mieszkańcom, tym dawnym i tym współczesnym.
data wydania: 15 VII (przybliżona data wydania)

Na chłodny, deszczowy dzień

Philip Roth, "Upokorzenie", Czytelnik
Trzydziesta książka w dorobku najwybitniejszego dziś amerykańskiego pisarza. Simon Axler, wybitny aktor, traci pewność siebie. Opuszczają go bliscy. Próbuje znaleźć pocieszenie w ramionach młodszej kobiety. Czy dzięki niej uda mu się odzyskać utracony czas, odnaleźć szczęście i spełnienie, którego nie zapewniły Axlerowi deski teatru?
data wydania: VI

Jack Kerouac, "Big Sur", W.A.B
Piękna, dzika Kalifornia, a w niej melancholia i duże ilości alkoholu. Dojrzała powieść Kerouaca stanowi rozrachunek z legendą artystycznej bohemy i zarazem literacki testament jednego z najważniejszych bitników. Fikcja łączy się tu z osobistymi doświadczeniami. Jack Duluoz – alter ego Kerouaca – stacza się na samo dno. Kiedy zaczyna samemu sobie zagrażać, postanawia znaleźć miejsce, w którym mógłby się odciąć od świata.
data wydania: 8 VI

Aravind Adiga, "Ostatni mieszkaniec", Prószyński i S-ka
Druga powieść laureata Nagrody Bookera z 2008 roku (za „Białego Tygrysa”) rozgrywa się w cieniu slumsów Bombaju. Adiga to jeden z najciekawszych pisarzy młodego pokolenia, modelowy przedstawiciel wielokulturowej literatury anglojęzycznej. Najbliżej mu dziś do miana następcy Salmana Rushdiego.
data wydania: 16 VI

Thomas Pynchon, "Wada ukryta", Albatros 
Nowa powieść najbardziej tajemniczego z amerykańskich pisarzy. Wiadomo o nim tyle, że podkładał głos w „Simpsonach”. „Wada ukryta” zdecydowanie bliższa jest przystępnemu „49 idzie pod młotek” niż opasłej, postmodernistycznej „Tęczy grawitacji”. Pynchon bawi się tutaj formą kryminału. Trafiamy do Las Angeles z lat 60-tych. Głównym bohater to detektyw-hipis, który ciągle jest „na haju”.
data wydania: VII


Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną