Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Jazzowy listopad

Jesień 2011 zdominowana przez jazz

Legendarny saksofonista Sonny Rollins wystąpi w Polsce już 6 listopada Legendarny saksofonista Sonny Rollins wystąpi w Polsce już 6 listopada materiały prasowe
Miłośników jazzu czeka istny Jazztopad, jak nazwała swoją imprezę Filharmonia Wrocławska: nie tylko tam, ale i w innych miastach Polski odbędzie się wiele atrakcyjnych koncertów.

Najwięcej – właśnie w ramach Jazztopadu, który jest nie tyle festiwalem, co cyklem koncertów weekendowych. Pierwsza bomba już 6 listopada: Sonny Rollins (na zdjęciu obok), legenda saksofonu. Kolejne gwiazdy to pianiści Fred Hersch (zagra sam z triem i orkiestrą filharmonii) i Bobo Stenson. Będzie też m.in. Dave Liebman i Uri Caine; ten ostatni wystąpi razem z działającym przy filharmonii Lutosławski Quartet.

Jak co roku gwiazdy sprasza do Bielska-Białej Tomasz Stańko na Jazzową Jesień (16–20 listopada). Na 9 edycję przyjeżdżają m.in. kolejne wielkie legendy: saksofonista Pharoah Sanders oraz pianiści Cecil Taylor i Craig Taborn. Z tym ostatnim zagra również sam szef festiwalu.

Wreszcie nowa impreza w Warszawie, firmowana przez Mariusza Adamiaka i jego nową inicjatywę Jazzarium. Związana jest z nową małą kawiarenką jazzową na Wilczej, ale Jazzarium Fest odbędzie się w Novym Kinie Praha. To również cykl trzech koncertów (7, 8 i 24 listopada). Na pierwszym zagrają polscy muzycy – zespół High Definition oraz nowe trio Marcin Masecki/Tymon Tymański/Macio Moretti. Na drugim koncercie wystąpi wybitny saksofonista Steve Coleman ze swoim triem, na trzecim zaś Henry Threadgill w swoim sekstecie ZOOID.

Szczegóły: www.jazztopad.pl, www.jazzowajesien.pl, www.jazzarium.pl

Polityka 45.2011 (2832) z dnia 01.11.2011; Afisz. Premiery; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Jazzowy listopad"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną