Czy Harry Potter będzie miał nastepców?

Tłok w krainie magii
Na DVD trafiła właśnie druga część „Insygniów śmierci”. Symbolicznie zakończyła się w ten sposób 10-letnia era panowania na ekranach serii o Harrym Potterze. Kto następny?
„Igrzyska śmierci”, czyli Ameryka przyszłości, w której raz do roku odbywają się zawody na śmierć i życie z udziałem 12 - 18-letnich dziewcząt i chłopców. Scena z ekranizacji pierwszego tomu cyklu.
materiały prasowe

„Igrzyska śmierci”, czyli Ameryka przyszłości, w której raz do roku odbywają się zawody na śmierć i życie z udziałem 12 - 18-letnich dziewcząt i chłopców. Scena z ekranizacji pierwszego tomu cyklu.

Percy Jackson, bohater 5-tomowej serii Ricka Riordana, dostał drugą szansę. Po „Złodzieju pioruna” na rok 2013 szykowany jest kolejny film.
Cinetext/Medium

Percy Jackson, bohater 5-tomowej serii Ricka Riordana, dostał drugą szansę. Po „Złodzieju pioruna” na rok 2013 szykowany jest kolejny film.

Bohater „Gry Endera” ma chyba największe szanse, by zająć w wyobraźni kinomanów miejsce po Harrym Potterze.
materiały prasowe

Bohater „Gry Endera” ma chyba największe szanse, by zająć w wyobraźni kinomanów miejsce po Harrym Potterze.

Hollywoodzcy producenci już wcześniej próbowali przyciągnąć część widowni Harry’ego Pottera do swoich nowych projektów. W 2005 r. sięgnęli po klasyczne „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa. Pierwszy film, „Lew, czarownica i stara szafa”, za którego scenariusz i reżyserię odpowiadał Andrew Adamson, okazał się sporym sukcesem. Zarobił 718 mln dol., niewiele mniej niż „Harry Potter i więzień Azkabanu” (tyle że trzecia część czarodziejskiej sagi była najmniej dochodowa!). Na bardzo dobrym otwarciu jednak się skończyło. Dwa kolejne filmy z serii rozczarowały.

Rok po „Lwie, czarownicy i starej szafie” na srebrny ekran przeniesiono „Eragona”, bestsellerową powieść Christophera Paoliniego. Tytułowy bohater, chłopiec, okazuje się jednym z potężnych smoczych jeźdźców walczących z tyranem i zdrajcą Galbatorixem, a pomagają im elfy. Obraz miał przyciągnąć miłośników Harry’ego Pottera, Narnii i „Władcy Pierścieni” (z naciskiem na tych ostatnich – do pracy przy efektach specjalnych zatrudniono nawet założone przez Petera Jacksona studio Weta). Uradowany możliwością zobaczenia swojego dzieła w wersji kinowej młody autor dał filmowcom pełną swobodę, co zakończyło się katastrofą. Tu jednak dobrego filmu na podstawie książkowego oryginału zrobić się po prostu nie da i nic nie pomoże angażowanie w projekt Jeremy’ego Ironsa i Johna Malkovicha. „Eragon” został słusznie zmiażdżony przez krytykę, a o planach nakręcenia kontynuacji nikt nawet nie wspomina.

Podobny los spotkał „Złoty kompas” na podstawie pierwszego tomu głośnej trylogii „Mroczne materie” Philipa Pullmana. Daniel Craig i Nicole Kidman w obsadzie, piękne antarktyczne plenery, a nawet związana z książkami nutka kontrowersji i protesty władz kościelnych (Pullman uważa, że właśnie nawoływanie do bojkotu najbardziej zaszkodziło filmowi). Tak czy inaczej na dalsze części nie ma co liczyć.

W tym samym roku do kin wszedł obraz „Ciemność rusza do boju” na podstawie drugiego tomu cyklu o Poszukiwaczu autorstwa Susan Cooper. Seria ukazywała się w latach 1965–77, składa się na nią pięć książek. Filmowcy pominęli pierwszą, „Over Sea, Under Stone”, ponieważ dopiero w jej kontynuacji poznajemy Willa Stantona – nastoletniego spadkobiercę mocy stojącego po stronie Światłości Prastarego Bractwa, którego zadaniem jest odnalezienie pięciu Znaków, zanim dokona tego wysłannik Ciemności. W tym wypadku chyba nawet sami twórcy nie wierzyli w sukces, czego dowodem była wyjątkowo skromna akcja promocyjna.

Poszukiwania trwają

W minionym roku widzowie mieli okazję poznać Percy’ego Jacksona, bohatera pięciotomowej serii książek autorstwa Ricka Riordana, a także obrazu w reżyserii Chrisa Columbusa, który wcześniej pracował przy serii o Potterze. Choć budżet nie wynosił nawet 100 mln dol., na plan „Złodzieja pioruna” udało się ściągnąć Pierce’a Brosnana, Rosario Dawsona, Seana Beana i Umę Thurman, a film odniósł względny sukces. W Ameryce wpływy nie przewyższyły wydatków, ale na świecie już tak, producenci dali więc zielone światło kontynuacji – „Morzu potworów” (w kinach w 2013 r.). Nie zagwarantowało to jednak Columbusowi utrzymania posady reżysera. Zastąpić go ma mało doświadczony Thor Freudenthal, którego zadaniem będzie przyciągnięcie do historii o współcześnie żyjących bogach olimpijskich nowych zastępów fanów.

Percy to kolejny z rzeszy zwyczajnych nastolatków, który pewnego dnia odkrywa, że jest kimś niezwykłym (tu – synem Posejdona i śmiertelnej kobiety) i podobnie jak reszta ludzkości nie był świadomy istnienia innego, magicznego świata. W pierwszej części musiał udowodnić, że to nie on ukradł piorun Zeusa, w drugiej natomiast będzie próbował ocalić przed zniszczeniem obóz treningowy dla półbogów, ich jedyną bezpieczną przystań. Jak do tej pory owe dziwy raczej nikogo nie zaskoczyły (Minotaura, hydrę, Meduzę i Zeusa wszyscy znamy ze szkolnych lekcji mitologii), a na dodatek bohaterowie momentami popisywali się niewyobrażalną głupotą, na szczęście jednak zmiana na stołku reżysera pociągnęła za sobą także przetasowania na stanowisku scenarzysty.

Niezrażone niepowodzeniami wytwórnie nie przestają inwestować setek milionów dolarów w nowe projekty. W marcu przyszłego roku szansę dostaną „Igrzyska śmierci” w reżyserii Gary’ego Rossa („Niepokonany Seabiscuit”, „Miasteczko Pleasantville”) z Woodym Harrelsonem, Lennym Kravitzem, Donaldem Sutherlandem i Stanleyem Tuccim w obsadzie.

Ekranizacja pierwszego z trzech tomów cyklu autorstwa Suzanne Collins to fantastycznonaukowa opowieść o Ameryce przyszłości, na której ruinach powstało państwo Panem ze stolicą w Kapitolu. Kraj podzielony jest na 12 dystryktów. Raz w roku każdy z nich musi wytypować dwójkę dzieci – chłopca i dziewczynkę – w wieku od 12 do 18 lat, które wezmą udział w transmitowanych przez telewizję tytułowych Igrzyskach, czyli walce na śmierć i życie. W rolę głównej bohaterki Katniss Everdeen wcieli się nominowana do Oscara za „Do szpiku kości” Jennifer Lawrence.

Budżet produkcji to „zaledwie” 75 mln dol., co zresztą widać już w zaprezentowanym niedawno zwiastunie. Ogromna popularność książkowego pierwowzoru nie pozwala jednak spisywać tego projektu na straty, choć nie ma co się łudzić, że „Igrzyska śmierci” choćby zbliżą się do wyników serii o Harrym Potterze. Tymczasem już teraz twórcy zapowiedzieli, że przerobią trylogię na tetralogię.

Szansę na zapełnienie luki po Chłopcu, Który Przeżył otrzyma również inny słynny czarodziej. Warner Bros. kupiło niedawno prawa do serii „The Lost Years of Merlin” autorstwa T.A. Barrona. Wcześniej cyklem interesował się Paramount, na stołku reżysera zasiąść miał Simon Kinberg („Pan i Pani Smith”), wytwórnia jednak zwlekała tak długo, że umowa z autorem wygasła.

Powodem opóźnień mogły być problemy ze scenariuszem. Historia wyrzuconego na brzeg Walii młodego Merlina z początku jest bardzo kameralna. Chłopiec nie pamięta niczego ze swojej przeszłości, ma jedynie przeczucie, że Emrys nie jest jego prawdziwym imieniem, a opiekująca się nim Branwen tylko podaje się za jego matkę. Przez prawie połowę pierwszego tomu Merlin powoli odkrywa w sobie nowe moce, magii jest jak na lekarstwo, podobnie jak scen akcji, sporo natomiast nawiązań do celtyckiej mitologii, które mogą być niejasne dla widzów spoza Wielkiej Brytanii. Z czasem jednak historia się rozwija, a Warner najwyraźniej wierzy, że magia książek Barrona przyciągnie widzów tak samo jak w przypadku ekranizacji cyklu J.K. Rowling.

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną