Czy moda to już sztuka

Duch i ciuch
Czy moda jest częścią sztuki? Wydawać by się mogło, że to dwa odrębne światy: wybiegów dla modelek oraz galerii i muzeów. A jednak potrafią tworzyć ze sobą związki bardzo zażyłe.
Kolekcja wiosna/lato 2010 r. Aleksandra McQueena w nowojorskim Metropolitan Museum.
Metropolitan Museum of Art/Materiały prywatne

Kolekcja wiosna/lato 2010 r. Aleksandra McQueena w nowojorskim Metropolitan Museum.

„My House” - fotografia Davida LaChapella na wiedeńskiej wystawie „Vanity”.
David LaChapelle/Art & Commerce

„My House” - fotografia Davida LaChapella na wiedeńskiej wystawie „Vanity”.

Praca Vivian Sassen na wiedeńskiej wystawie „No fasion, please”.
Viviane Sassen/Courtesy Viviane Sassen

Praca Vivian Sassen na wiedeńskiej wystawie „No fasion, please”.

Praca Chan-Hyo Bae na wiedeńskiej wystawie „No fasion, please”.
Chan-Hyo Bae/Materiały prywatne

Praca Chan-Hyo Bae na wiedeńskiej wystawie „No fasion, please”.

W nowojorskim Metropolitan Museum zorganizowano niedawno wystawę kreacji. Ich autorem był zmarły przedwcześnie, w wieku 40 lat, brytyjski projektant mody Alexander McQueen. Już sam fakt pokazywania sukienek w tak prestiżowym dla sztuki miejscu można by uznać za wydarzenie niezwykłe. Ale prawdziwie niezwykłe okazało się to, że ekspozycję zwiedziło 661 tys. ludzi, co – jak skwapliwie policzono – było ósmym wynikiem frekwencyjnym w historii słynnego muzeum. Najpierw jego dyrekcja, a następnie publiczność postawiły w ten sposób znak równości między obrazami dawnych mistrzów a całkiem współczesnym kunsztem posługiwania się igłą i nitką.

Nie po raz pierwszy zresztą. Prezentowanie w muzealno-galeryjnym entou­rage’u butów, spódnic czy garsonek ma sporą tradycję. Rzecz jasna nie wszyscy zasługują na takie wyróżnienie. Tylko najsłynniejsi. W tym samym Metropolitan Museum już w 1983 r. zorganizowano wystawę kreacji Yves Saint Laurenta, którego zresztą chętnie zapraszały także inne muzea, aż po Le Petit Palais w Paryżu, które w 2010 r. zorganizowało mu wielką retrospektywę.

Na muzealne sale trafiali też Versace, Valentino czy Jean Paul Gaultier, ale chyba najczęściej dopieszczaną okazała się Chanel. M.in. w 2008 r. rozpoczął się światowy tour wystawy prezentującej jej legendarne kreacje oraz inspirowane nimi prace takich artystów, jak Daniel Buren, Nobuyoshi Araki, Sophie Callé czy Yoko Ono, a więc twórców ze światowej pierwszej ligi. Na tę okazję inna gwiazda, tym razem architektury, Zaha Hadid zaprojektowała specjalny pawilon. Przez trzy lata ekspozycja odwiedziła m.in. Hongkong, Tokio, Nowy Jork, Moskwę i Londyn.

Wydaje się, że za dość powszechnym wprowadzaniem produktów odzieżowych na salony sztuki kryją się dwie motywacje. Po pierwsze, pewna – historyczna już – tradycja flirtu mody ze sztuką. Wszak warto przypomnieć, że w XX w. projektowaniem garderoby chętnie zajmowali się surrealiści (np. legendarne już kreacje Elsy Schiaparelli i Meret Oppenheim czy Salvadora Dali), ale też ze sztuki do świata mody przenikały idee i wzory opartu czy popartu.

Kreacje w muzeum

Moda flirtowała więc ze sztuką już od lat 30. ubiegłego wieku. Ale też, co ciekawe, widzowie zawsze akceptowali taki stan rzeczy. Mogli się burzyć, gdy do muzeów przenikała polityka czy gospodarka, ale ze spokojem, a nawet satysfakcją przyjmowali fakt, że w miejscu obrazów czy instalacji pojawiają się odpowiednio sygnowane ciuchy. Mało tego, takie kreacje w muzeum są rzadką okazją do dowartościowania; pędząc za modą uganiamy się w gruncie rzeczy za czymś szlachetnym, mającym stempelek wysokiej sztuki. Czyż to nie uspokaja sumienia?

A równocześnie na styku mody i sztuki ukształtował się w XX w. nowy i w miarę odrębny obszar artystycznej twórczości – fotografia mody. Oczywiście na początku służyła wyłącznie celom utylitarnym, stanowiła pas transmisyjny między pomysłami projektantów a publiką, która miała je kupić. Mniej więcej od lat 30. ubiegłego stulecia aż po lata 50., a nawet 60. dominowały zdjęcia, na których kobiety pełniły funkcję efektownych wieszaków na ubrania: były monumentalne, nieprzystępne, wyrafinowane, niekiedy co najwyżej lekko kokietujące. Fotografia mody istniała w oderwaniu od życia i sztuki, ale kusiła estetyką, elegancją, dobrym smakiem. Ten nurt miał swoich mistrzów: Else Neulanoler-Simon, George’a Hoyningen-Huena, Wols. Zaś po wojnie przepięknie estetyzowali, wspierając (podświadomie?) mit kapitalistycznego dobrobytu George Hurrell, Louise Dahl-Wolfe czy najwięksi mistrzowie w chwytaniu ducha epoki – Franz Christian Gundlach i Regina Relang.

Z czasem jednak najwybitniejsi fotografowie mody najwyraźniej uznali, że pora wybić się na artystyczną niepodległość. Coraz śmielej zaczęli poczynać sobie z formą, eksperymentując, szukając nowych form wyrazu, zaskakując perspektywą spojrzenia. Za ojca chrzestnego takiej odmienionej fotografii uznać wypada Erwina Blumenfelda. Zaś na absolutny szczyt doprowadził ją Peter Lindbergh, któremu przypisuje się zasługę stworzenia nowej kasty gwiazd popkultury – supermodelek (Cindy Crawford, Lindy Evangelisty, Claudii Schiffer, Naomi Campbell).

Dziś fotografia mody to całe uniwersum stylów i form. Króluje postmodernistyczna konwencja oniryczno-bajkowa, pełna humoru, cytatów, ale też ekstrawagancji, niczym nieskrępowanej, szalonej wyobraźni. Na fotogramach takich twórców jak David LaChapelle, Armin Morbach, Eugenio Recuenco, Marino Parisotto czy Ellen von Unwerth dzieje się tak wiele, że nie warto zawracać sobie głowy przyglądaniem się odzieży.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną