Rozmowa z Bélą Tarrem

Nietzsche i cierpiący koń
Rozmowa z węgierskim reżyserem filmowym Bélą Tarrem, autorem „Konia turyńskiego”.
Od debiutu w wieku 22 lat stosuję wolną narrację, operuję zbliżeniami profilów twarzy, lubię klaustrofobiczną atmosferę - opowiada Béla Tarr.
Thomas Peter/Reuters/Forum

Od debiutu w wieku 22 lat stosuję wolną narrację, operuję zbliżeniami profilów twarzy, lubię klaustrofobiczną atmosferę - opowiada Béla Tarr.

Béla Tarr: Nie znam bardziej świętej rzeczy od życia. Odejście każdego żywego organizmu, w tym ludzi, przyczynia się do zubożenia świata.
JOHANNES EISELE/AFP/EAST NEWS

Béla Tarr: Nie znam bardziej świętej rzeczy od życia. Odejście każdego żywego organizmu, w tym ludzi, przyczynia się do zubożenia świata.

Janusz Wróblewski: – Trudno o bardziej pesymistyczny film niż „Koń turyński”, w którym następuje opis sześciu dni agonii świata. Nie uważa pan, że kino, zamiast nihilizmu, powinno jednak wnosić jakąś nadzieję?
Béla Tarr: – A proszę mi powiedzieć: kiedy zapalają się światła po projekcji, widzowie czują się lepiej czy gorzej?

Ja byłem zdruzgotany.
Większość jest wzmocniona, czuje się podbudowana.

„Koń turyński” mówi o śmierci Boga…
Raczej o nieobecności, o braku Boga.

Nietzsche, głosząc śmierć Boga, popadł w szaleństwo. A pan, odwołując się do jego historii, zapowiada definitywne wycofanie się z reżyserowania. Czy to znaczy, że najlepszą odpowiedzią na brak Boga jest milczenie?
Zaraz, zaraz, po kolei. Był 1889 r. Nietzsche rzeczywiście powiedział, że Bóg umarł. Miejsce Boga zajął w jego filozofii człowiek. Potem mamy pamiętną scenę objęcia szyi konia, okładanego batem przez woźnicę, i płaczu filozofa na placu w Turynie, po której wybucha choroba psychiczna Nietzschego. To przełom. Wcześniej autor „Tako rzecze Zaratustra” nie przejmował się cierpieniem zwierząt. Wiemy, co się działo później. Aż do śmierci Nietzsche już się nie odezwał i niczego więcej nie napisał. A co się stało z koniem? Tego nie wiadomo. Mój film rozpoczyna się planszą z opisem turyńskiego przypadku Nietzschego. Dalej jest fikcją opisującą hipotetyczny los konia. Pomijając tragizm dziejących się tu wydarzeń, „Koń turyński” daje świadectwo wewnętrznego bólu.

Pana?
Tak, mojego. Tym filmem domknąłem krąg spraw, które od 34 lat poruszam na ekranie. Gdybym poszedł dalej, musiałbym zacząć kopiować samego siebie. Ciekawe, że na koniec spotkało mnie to samo co Nietzschego. Koń nie chciał pracować. Jego właściciel bił go i zmuszał do fizycznego wysiłku. Byłem przerażony, jakby to mnie samego zamęczano. Każdy ma jakiś próg wytrzymałości. Mój z roku na rok się obniża. Więc jeśli wspomniałem, że tematem filmu nie jest śmierć Boga, tylko jego brak, to miałem na myśli ów potworny, egzystencjalny ból, wynikający z wyglądania przez okno i wpatrywania się w puste niebo.

Kiedy Bóg umarł?
Nie wiem. Nie jestem nawet pewien, czy umarł. Ale gdyby teraz dosiadł się do naszego stolika i przywitał nas, mocno bym się zdziwił. Polacy są bardzo pobożni, dlatego trudno im będzie mój film przyjąć. Można mnie za to lubić albo nie, ale uważam, że wszystko zależy tylko i wyłącznie od nas, ludzi, a nie od czekania na cud albo od wiary w cokolwiek.

W pańskiej twórczości Bóg umarł w „Szatańskim tangu” z 1994 r. W blisko 7-godzinnym dramacie po raz pierwszy pokazał pan skalę upadku i degradacji człowieczeństwa.
W „Jesiennym almanachu” i „Potępieniu” też już to było. Powrócę do pańskiego zarzutu o nihilizm. Nie cierpię tego słowa. Nihilista nie ufa nikomu i w nic nie wierzy. Jeżeli jestem w stanie zerwać się o czwartej rano i pojechać przed wschodem słońca do wyznaczonego miejsca, czekać w deszczu i zimnie na światło, żeby w końcu krzyknąć do współpracowników „akcja!”, to chyba jednak nie można mnie posądzać o nihilizm. Robię to po to, żeby na przykład z panem móc się podzielić emocjami i wrażeniami, a nie żeby pana gnębić i zdołować. Muszę więc wierzyć w sztukę, porozumienie, poświęcenie.

Zgodziłby się pan z taką interpretacją „Konia turyńskiego”, że to przewrotna, symboliczna opowieść o Trójcy Świętej? Mamy surowego, kalekiego gospodarza – Boga Ojca, jego córkę i cierpiącego konia uosabiającego samo dobro, czyli Ducha Świętego.
Każda interpretacja jest uprawniona, ale w ten sposób o filmie nie myślałem. Przedstawiam prostą, modelową sytuację. Jest woźnica. Umęczony koń odmawiający posłuszeństwa, nieszczęśliwa córka. Starzec musi stawić czoła temu, że z dnia na dzień traci robotę, nie ma z czego żyć. Gdy koń umiera, kończy się też jego świat. Dalej nie ma już nic. Wszyscy w obliczu śmierci przeżywamy coś podobnego. Rzeczy, które długo nam służyły, do których byliśmy bardzo przywiązani, rozpadają się. Zaczyna ich dotkliwie brakować. Wokół tworzy się pustka. Aż zostajemy zupełnie sami.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną