Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa 2012

Ćwiczenia mózgu
Z góry uprzedzam: nie jest to impreza, na którą można by się wybrać rodzinnie, w niedzielne popołudnie, w przerwie między lodami a zakupami w centrum handlowym.
Wyspa Spichrzów podczas pokazu „Moby Dick”
Alternativa 2012/materiały prasowe

Wyspa Spichrzów podczas pokazu „Moby Dick”

To propozycja dla wymagających, do której trzeba podejść z odpowiednią koncentracją i być gotowym na intelektualne wyzwania, jakie stawia współczesna sztuka. Imponujące w tym projekcie są trzy rzeczy. Po pierwsze, miejsce, czyli pełne niepowtarzalnego klimatu budynki i hale pozostałe po Stoczni Gdańskiej. Po drugie, dobór artystów – bez pójścia na łatwiznę, z ambitnym zamiarem pokazania twórców reprezentujących możliwie pełne uniwersum współczesnego progresywnego art world. Po trzecie wreszcie, zamysł programowy głównej wystawy – by zmierzyć się z niezwykle ambitnym pytaniem: czym jest dzisiejszy materializm, a właściwie materialność – jak rzeczy i substancje wpływają na formy naszego działania. Kwestia co najmniej na skalę Nagrody Nobla, choć tu pokazywana z perspektywy twórczej kreacji.

Drugim dużym przedsięwzięciem tegorocznej Alternativy jest ekspozycja „Wyspa. Teraz jest teraz”, będąca niekonwencjonalną dokumentacją 30 lat działań artystycznych w Trójmieście. Organizatorzy zapraszają widzów do „oglądania, działania, zastanawiania się i dyskutowania”. Kto więc ma ochotę poćwiczyć latem mózg – niech próbuje.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Alternativa 2012, Gdańsk, wystawy czynne do 30 września

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj