Jak sztuka istnieje na polskich ulicach

Nasze ulice i nasze kamienice
W czerwcu stolica wzbogaciła się o pomnik Kazimierza Deyny i instalację „Tęcza”. To tylko dwa z rozlicznych pomysłów na sztukę w mieście. Pomysłów, dodać trzeba, nie zawsze szczęśliwych.
Mural łódzkiej Galerii Urban Forms
Galeria Urban Forms/materiały prasowe

Mural łódzkiej Galerii Urban Forms

Teoretycy kultury łamią sobie pióra, by zdefiniować, co jest, a co nie jest sztuką w przestrzeni publicznej. Z jednej strony stawiamy monumenty, które niemal niczym nie różnią się od tych sprzed stu czy dwustu lat, a z drugiej Cezary Bodzianowski o piątej nad ranem kieruje w piżamie ulicznym ruchem. Czyżby i jedno, i drugie było sztuką? A może i jedno, i drugie nią nie jest? Spróbujmy zatem przyjrzeć się bliżej artystycznym pomysłom realizowanym w przestrzeniach polskich miast.

Pomniki, czyli sztuka tradycyjna

Na ogół realistyczne, z czytelną symboliką, odwołujące się do prostych emocji. Na świecie (może z wyjątkiem Korei Północnej i kilku innych państw) gatunek ginący. U nas – kwitnący. Masę krytyczną stanowią tu oczywiście pomniki Jana Pawła II, których jest już w kraju prawie 700. Nieźle się trzyma także Piłsudski oraz wszelkie upamiętnienia osób, miejsc i zdarzeń niesłusznie pomijanych w czasach PRL. Rzecz ciekawa, że przed 1989 r. stosunkowo często sięgano po wizualizacje abstrakcyjne, zgodnie zresztą z drogą, którą wybrał świat. Najwyraźniej komunistyczna władza miała potrzebę obnoszenia się ze swą otwartością na współczesną sztukę. Powstały wówczas dzieła wybitne, jak choćby „Grające organy” Władysława Hasiora.

Po odzyskaniu niepodległości do łask powróciły formy tradycyjne, takie, które już w latach 20.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną