Kultura

Hamlet, Makbet i Lir w Gdańsku

XVI Festiwal Szekspirowski

materiały prasowe
Tegoroczna edycja festiwalu to przede wszystkim okazja do spotkania ze starymi znajomymi – twórcami, których szekspirowskie inscenizacje były już nad Bałtykiem z sukcesem prezentowane.

To spotkanie ze związanym z Thalia Theater w Hamburgu flamandzkim reżyserem Lukiem Percevalem i współpracującym z Teatrem Narodowym z Craiovej rumuńskim reżyserem Silviu Purcărete. Pierwszy, po świetnym „Otellu”, pokaże „Hamleta” z głównym bohaterem rozbitym na dwie postacie symbolizujące dwie strony ludzkiej natury: intelekt i emocje oraz grającym i śpiewającym na żywo pianistą. Drugi przywiezie pełną hipnotyzujących obrazów „Burzę”. Z nowości ciekawie zapowiada się „Lir. Komedia” awangardowego rosyjskiego twórcy Konstantina Bogomołowa z petersburskiego Teatru Prijut Komedianta z Rozą Chajrulliną, aktorką moskiewskiego Teatru Studio Tabakowa w tytułowej roli. Oraz „Hamlet” z macedońskiego Skopje, w reż. Dejana Projkowskiego, z bohaterem, który dylemat „Być albo nie być” zamienia na pytanie: „Jak, dlaczego i z jakiej racji być?”.

Rodzime inscenizacje szekspirowskie reprezentują w tym roku trzy spektakle: psychoterapeutyczna, inspirowana metodą ustawień rodzinnych Berta Hellingera „Burza” w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, postwojenny, grający z kliszami popkultury „Makbet” w reż. Marcina Libera z Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz psychologiczny i współczesny „Ryszard III” w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru im. Jaracza w Łodzi.

XVI Festiwal Szekspirowski, Gdańsk, 27 lipca–5 sierpnia

Polityka 30.2012 (2868) z dnia 25.07.2012; Afisz. Premiery; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Hamlet, Makbet i Lir w Gdańsku"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Barwicha pod Moskwą. Jak się żyje na osiedlu byłych dyktatorów? „Polityka” dotarła do osoby z otoczenia Janukowycza

Zbiegły z Syrii Baszar Asad prawdopodobnie zamieszka teraz w podmoskiewskiej Barwisze, czyli na politycznym cmentarzysku rosyjskiej polityki imperialnej.

Paweł Reszka, Evgenia Tamarchenko
08.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną