Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Od strzelaniny do medytacji

Gry na listopad i grudzień

materiały prasowe
Listopad i grudzień to okres żniw w branży gier wideo. Oto trzy spośród tych najważniejszych w tym roku premier.
materiały prasowe
materiały prasowe

Assassin’s Creed III, platforma: PC, PS3, Xbox360

Wysokobudżetowa produkcja Ubisoft miała wszelkie zadatki, aby polec, jeśliby tylko coś poszło nie tak. Nowy główny bohater – półkrwi Indianin Connor. Całkiem nowa sceneria i epoka – Ameryka z czasów wojny o niepodległość. A jednak się udało. Gra oferuje piękny i całkowicie otwarty świat z dziesiątkami zadań pobocznych. Choć trochę brak imponujących renesansowych włoskich scenerii, to wciąż rzadki przypadek, w którym kolejna część nie tylko zadowoli fanów poprzednich, ale również przyciągnie do serii nowych wielbicieli.

Ocena: 5/6

*

Halo 4, platforma: Xbox360

Flagowa strzelanina na Xbox powraca w nowej odsłonie, przygotowana przez inne studio. „Halo” rozrosło się w ciągu dekady w pełnoprawne popkulturowe uniwersum – z książkami, komiksami, figurkami i filmem pełnometrażowym, którego publika na YouTube (z celowym pominięciem kin!) liczona jest już w dziesiątkach milionów. Czwarta część tej strzelaniny nie mogła zawieść i Master Chief może zameldować: zadanie wykonane. W całym tym estetycznym rozmachu, grafice, która wyciska z Xboxa ostatnie poty, wartko napisanym space-operowym scenariuszu trudno jednak odnaleźć to „coś”, co czyni gry wybitnymi, pamiętanymi przez lata. Ot, jeszcze jeden fast food w branży.

Ocena: 4/6

*

The Unfinished Swan, platforma: PS3 (PSN)

Piękna gra, którą trudno jednoznacznie zakwalifikować gatunkowo. Opowieść o małym chłopcu, który po śmierci matki (malarki) ucieka w świat wyobraźni. Podróż przez baśniową krainę jest niczym lektura, strona po stronie, magicznie napisanej i z rozmachem zilustrowanej księgi. Gra do końca pozostaje dla nas zagadką – każdy nowy rozdział wprowadza nowe elementy do tej zabawy w odkrywanie. Całość przypomina metafizyczne, medytacyjne doznanie, znane z „Flower” i „The Journey”. Szkoda jedynie, że trwa tak krótko.

Ocena: 5/6

Polityka 47.2012 (2884) z dnia 21.11.2012; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Od strzelaniny do medytacji"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

AIDS: czy to nadal wstydliwa choroba i wyrok? „Wciąż się boimy, że ktoś krzywo spojrzy”

Często nie wiemy, że jesteśmy zakażeni. Wciąż się boimy, „że ktoś krzywo spojrzy”, a wiedza, że test można zrobić szybko i anonimowo, nie jest powszechna – mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, w Światowym Dniu AIDS.

Mateusz Witczak
01.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną