Kultura

Pisarz, czyli detektyw

Roberto Bolano - sławny po śmierci

Opowiadania i powieści Roberto Bolańo są strukturą otwartą, nie prowadzą do rozwikłania zagadki zła czy śmierci. Opowiadania i powieści Roberto Bolańo są strukturą otwartą, nie prowadzą do rozwikłania zagadki zła czy śmierci. Leemage / EAST NEWS
Tak spektakularnej kariery pośmiertnej nie mieliśmy w ostatnich czasach. Urodzony w Chile pisarz Roberto Bolaño stał się już literackim mitem, ale w przeciwieństwie do sezonowych objawień jego książki się nie zestarzeją nawet do 2666 r.
Dwie cechy: kropla, fragment, który odbija całość (jak w poezji), i nierozwiązywalna zagadka sprawiają, że można czytać Bolańo bez końca.Giovanni Giovannetti/EFFIGIE/CZARNY KOT Dwie cechy: kropla, fragment, który odbija całość (jak w poezji), i nierozwiązywalna zagadka sprawiają, że można czytać Bolańo bez końca.

Choć Roberto Bolańo nie żyje od 2003 r., ciągle dostajemy jego nowe książki, a o życiu pisarza krążą legendy. Po monumentalnej pośmiertnej powieści „2666” ukazał się teraz zbiór opowiadań „Rozmowy telefoniczne”, a już zapowiadany jest następny, zatytułowany „Mordercze dziwki”. Opowiadania Bolańo są równie warte uwagi jak obie wielkie powieści, są zresztą ściśle z nimi połączone. Całość przypomina splątane kłącze, w którym wszystkie utwory nawzajem się oświetlają i zazębiają.

Reklama

Czytaj także

Ja My Oni

Syn, który nie rozstał się ze swoją matką – częsta przyczyna małżeńskich kryzysów

Prof. Bogdan de Barbaro o relacjach z teściowymi i teściami, babciami i dziadkami.

Agnieszka Krzemińska
17.04.2019
Reklama