Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kultura

Przy ognisku i w kosmosie

Mistrzowie harmonijki ustnej

Z harmonijką było i jest trochę jak z gitarą. Dość łatwo można się nauczyć kilku prostych melodii, a potem przygrywać przy ognisku czy w podobnych sytuacjach towarzyskich. Z harmonijką było i jest trochę jak z gitarą. Dość łatwo można się nauczyć kilku prostych melodii, a potem przygrywać przy ognisku czy w podobnych sytuacjach towarzyskich. Tony Charnock/Alamy / BEW
To instrument niesłusznie lekceważony. Na harmonijce ustnej grają miliony amatorów, ma też swoje festiwale, jak odbywający się w tych dniach toruński Harmonica Bridge.
Sławomir Wierzchowski, pomysłodawca i twórca festiwalu Harmonica Bridge w Toruniu.Maciej Jarzębiński/Forum Sławomir Wierzchowski, pomysłodawca i twórca festiwalu Harmonica Bridge w Toruniu.

Na harmonijce grywał Abraham Lincoln, cesarz Franciszek Józef, a nawet papież Pius XI. Profesjonalnym harmonijkarzem jest aktor Bruce Willis, który nagrał dwie płyty – o jego udział we wspólnym graniu zabiegali najwięksi estradowcy z Rolling Stonesami na czele. W 1965 r. harmonijkę przemycił na pokład Gemini 6 astronauta Walter Shirra, dzięki czemu był to pierwszy instrument w przestrzeni kosmicznej. A Kim Field, autor książki „Harmonicas, Harps and Heavy Breathers”, pisze, że ten niepozorny przyrząd do wydawania dźwięków łączy stare tradycje Wschodu i Zachodu – jego historyczne prototypy powstawały przed wiekami równolegle w Chinach i w dorzeczu Amazonki.

Polityka 34.2013 (2921) z dnia 20.08.2013; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Przy ognisku i w kosmosie"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014