Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Jesień dla dużych i małych

56 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień

materiały prasowe
Będzie szereg utworów zamówionych specjalnie na festiwal, w tym poświęcone zmarłemu rok temu Andrzejowi Chłopeckiemu oraz Witoldowi Lutosławskiemu.

Trzej wielcy polscy kompozytorzy obchodzący jubileusz – to nie mogło na Warszawskiej Jesieni pozostać bez echa. Wydarzeniem szczególnym tegorocznego festiwalu będzie występ Krystiana Zimermana w Koncercie fortepianowym Witolda Lutosławskiego w ćwierćwiecze pierwszego w Polsce wykonania w tym samym miejscu. Natomiast orkiestra Filharmonii Narodowej zagra III Symfonię – również tak jak wtedy, ale pod batutą Jacka Kaspszyka. Krzysztof Penderecki będzie reprezentowany swoją przełomową Pasją wg św. Łukasza (tę samą orkiestrę poprowadzi Antoni Wit), a Henryk Mikołaj Górecki – wszystkimi trzema kwartetami smyczkowymi (Kwartet Śląski). Ale te nazwiska są dziś tłem dla nowej muzyki, stąd tegoroczne hasło: „Nowe w kontekście”. Będzie szereg utworów zamówionych specjalnie na festiwal, w tym poświęcone zmarłemu rok temu Andrzejowi Chłopeckiemu (m.in. nowe dzieła Pawła Szymańskiego i Pawła Mykietyna) oraz Witoldowi Lutosławskiemu (koncert finałowy – utwory Szymańskiego, Thomasa Adèsa i zwycięzcy Konkursu im. Lutosławskiego Thomasa Simaku). Także duże formy chóralno-orkiestrowe, m.in. Rafała Augustyna i Stanisława Krupowicza. Trochę utworów z pogranicza teatru i opery – José-Marii Sáncheza-Verdú, Miguela Azquime, Jacka Grudnia. I oczywiście znakomici wykonawcy: Ensemble Modern, Neue Vokalsolisten, AUKSO. Jesień powróci do Soho Factory, Studia Tęcza, Teatru IMKA, Centrum Kultury Koneser, choć oczywiście też do Filharmonii Narodowej i radiowego Studia im. Lutosławskiego. Po raz trzeci będzie towarzyszyć festiwalowi Mała Warszawska Jesień dla dzieci – w Łazienkach, Koneserze i Zachęcie.

Szczegóły: warszawska-jesien.art.pl

56 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, 20–28 września, Warszawa

Polityka 38.2013 (2925) z dnia 17.09.2013; Afisz. Premiery; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Jesień dla dużych i małych"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kolejny zjazd Lewicy. Tkwi w pułapce, a przed nią scenariusze złe i jeszcze gorsze

Pokiereszowana w kolejnych wyborach Lewica już wie, że kręci się w kółko i w najlepszym razie czeka ją dalszy dryf. Ale kręcić się będzie nadal, bo ma do wyboru jedynie scenariusze złe i jeszcze gorsze.

Rafał Kalukin
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną