Kultura

Już nie jestem romantykiem

Andrzej Wajda o swoim najnowszym filmie

Andrzej Wajda: Póki mam energię, chciałbym ją jakoś spożytkować. Na przykład na film o współczesności. O Polsce stojącej na progu jakiegoś wyboru, tkwiącej w politycznie trudnej sytuacji. Andrzej Wajda: Póki mam energię, chciałbym ją jakoś spożytkować. Na przykład na film o współczesności. O Polsce stojącej na progu jakiegoś wyboru, tkwiącej w politycznie trudnej sytuacji. Filip Błażejowski / Forum
Rozmowa z Andrzejem Wajdą o „Człowieku z nadziei”, o historii, polityce i o tym, co jest najważniejsze w życiu.
„Myślę, że Wałęsa jest mądry. Inny od polityków, którzy żyją w świecie swoich własnych ambicji i wyobrażeń”.Włodzimierz Wasyluk/Reporter „Myślę, że Wałęsa jest mądry. Inny od polityków, którzy żyją w świecie swoich własnych ambicji i wyobrażeń”.

Janusz Wróblewski: – W wywiadzie dla „The Hollywood Reporter” powiedział pan, że „Wałęsa. Człowiek z nadziei” był najtrudniejszym filmem w pana 60-letniej karierze. Dlaczego?
Andrzej Wajda: – Trudność czaiła się z wielu stron. Jak stworzyć film fabularny, który obejmuje 20 lat życia Lecha Wałęsy? Wiedzieliśmy z Januszem Głowackim, że musimy zacząć od 1970 r. Od niezapomnianej lekcji: robotnicza władza strzela do robotników.

Polityka 41.2013 (2928) z dnia 08.10.2013; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Już nie jestem romantykiem"

Czytaj także

Społeczeństwo

Marcel Andino Velez o trudnej sztuce opieki nad niesamodzielnymi rodzicami

Marcel Andino Velez, założyciel opiekuńczej organizacji Młodszy Brat, o tym, dlaczego dom rodzinny jest ważny dla rodziców w jesieni życia i co należy wiedzieć, decydując się na opiekę nad nimi w domu.

Teresa Olszak
25.01.2021