Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Światło, deszcz i krew

Spektakle o władzy i przemocy

Johan Simons wychował się na holenderskiej wsi, gdzie jedyną rozrywką było słuchanie bicia dzwonów. Dziś jego teatr wydaje się jednym wielkim biciem w dzwony. Dla Europy i świata. Johan Simons wychował się na holenderskiej wsi, gdzie jedyną rozrywką było słuchanie bicia dzwonów. Dziś jego teatr wydaje się jednym wielkim biciem w dzwony. Dla Europy i świata. Jimmy Kets/Reporters / Reporter
Johan Simons tworzy na scenie niesamowite obrazy, na długo zapadające w pamięć. Główne tematy, które drąży, to władza i przemoc. Teraz słynny holenderski reżyser będzie gwiazdą Festiwalu Dialog – Wrocław.
materiały prasowe

Sztuka „Oczyszczeni” Sarah Kane, którą wraz z dwoma innymi dramatami angielskiej autorki Johan Simons pokaże za kilka dni we Wrocławiu, rozgrywa się na placu zabaw. Fakt, że górna część scenografii – białe lampiony – wisi zarówno nad sceną, jak i widownią, a oba miejsca są rzęsiście oświetlone, rodzi podejrzenie, że wszyscy na nim dorastaliśmy. I nasze zabawy w doktora czy w wojnę wcale nie były mniej okrutne niż zabawy bohaterów przedstawienia, którzy naśladując odgłos piły łańcuchowej, obcinają kolegom kończyny.

Polityka 41.2013 (2928) z dnia 08.10.2013; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Światło, deszcz i krew"
Reklama

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022