Kultura

Dźwięk Leonarda da Vinci

Niezwykły instrument: viola organista

Sławomir Zubrzycki i jego viola organista Sławomir Zubrzycki i jego viola organista Tomasz Wiech/AFP / EAST NEWS
Gdyby w latach 80. student z Krakowa nie musiał naprawić swojego fortepianu, mogłaby nie powstać viola organista – niezwykły instrument według szkiców Leonarda, którym zainteresowała się nawet Björk.
Viola organista pięknie brzmi i pięknie wygląda. Została pomalowana na kolory heraldyczne: ciemnoniebieski (z zewnątrz) i czerwień malinową (w środku).Mateusz Skwarczek/Agencja Gazeta Viola organista pięknie brzmi i pięknie wygląda. Została pomalowana na kolory heraldyczne: ciemnoniebieski (z zewnątrz) i czerwień malinową (w środku).

Polak potrafi – śmieje się Sławomir Zubrzycki, wspominając tamte czasy. Uczył się wtedy u prof. Tadeusza Żmudzińskiego, a jednocześnie wprowadzany był w świat muzyki współczesnej przez Adama Kaczyńskiego, twórcę pierwszego polskiego awangardowego zespołu MW2. Muzyka współczesna stała się wówczas jego specjalnością, zresztą wciąż bywa częścią jego życia: współpracuje z Bogusławem Schaefferem, jest członkiem Kwartetu Olgi Szwajgier.

Kiedy zepsuł mu się domowy fortepian, postanowił go naprawić własnoręcznie.

Polityka 51/52.2015 (3040) z dnia 15.12.2015; Kultura; s. 130
Oryginalny tytuł tekstu: "Dźwięk Leonarda da Vinci"

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020